Tydzień z Assassin’s Creed III zaczynamy od przedstawienia historycznych postaci i wydarzeń, które zostały przeniesione do gry. Chcecie dowiedzieć się dlaczego w Assassin’s Creed III pojawia się Jerzy Waszyngton? Jeśli tak, serdecznie zapraszamy do lektury.
Akcja Assassin’s Creed III rozgrywa się między 1753 a 1783 rokiem w Stanach Zjednoczonych, w samym sercu rewolucji, w której zbuntowane amerykańskie kolonie stanęły przeciwko Wielkiej Brytanii. Nic więc dziwnego, że w grze będziemy świadkami historycznych bitew, w których weźmiemy czynny udział. I choć Connor, główny protagonista Assassin’s Creed III to bohater fikcyjny, tak już część osób z jakimi spotka się w grze to postacie, które zapisały się na kartach historii. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, z kim będziemy mieć do czynienia w Assassin’s Creed III i w jakich wydarzeniach będziemy partycypować.
Jerzy Waszyngton
Jeśli mielibyśmy wskazać na jedną osobę, dzięki której dziś na mapie świata widnieją Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, bez wątpienia byłby to Jerzy Waszyngton (1732-1799). To on był wodzem naczelnym Armii Kontynentalnej, zjednoczonej struktury sił zbrojnych trzynastu kolonii, która walczyła z Królestwem Wielkiej Brytanii o niepodległość Stanów Zjednoczonych w trakcie rewolucji amerykańskiej. W 1789 roku Jerzy Waszyngton został wybrany na prezydenta Stanów Zjednoczonych, którego urząd piastował do 1797 roku.
Nic więc dziwnego, że tak ważna postać tego okresu pojawi się w Assassin’s Creed III. Nie chcemy jednak zdradzać szczegółów, jaką rolę pierwszy prezydent USA pełni w grze. Musicie tę historię poznać sami...
Charles Lee
Charles Lee (1732-1782) był brytyjskim żołnierzem czynnie biorącym udział w Wojnie Siedmioletniej. Po zakończeniu wojny, w 1765 roku przybył na dwór króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i służył w polskiej armii. Jego przygoda w Polsce nie trwała jednak długo, szybko wrócił bowiem do Anglii. Kiedy wybuchła rewolucja amerykańska, został zmuszony opuścić swą ojczyznę ze względu na popieranie działań Armii Kontynentalnej. Na ochotnika wyjechał do Stanów Zjednoczonych, by w 1778 roku jako dowódca amerykańskich sił wziąć udział w wygranej bitwie o Monmouth z brytyjskimi oddziałami. Niestety, po tych wydarzeniach skończyła się jego żołnierska kariera, został bowiem odsunięty od służby za nieefektywność na polu bitwy.
Samuel Adams
Samuel Adams (1722-1803) to jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych oraz twórca amerykańskiego republikanizmu, stanowiącego dziś jedyną liczącą się opozycję dla demokratów. Jako pisarz i politolog stał się aktywny politykiem, który sprzeciwiał się brytyjskiej kontroli w koloniach. Był orędownikiem wolności i poszanowania praw kolonistów. Po uzyskaniu przez Stany Zjednoczone niepodległości był jednym z sygnatariuszy Deklaracji Niepodległości. Samuel Adams jest postacią dość kontrowersyjną w amerykańskiej historii, bowiem kiedy w XIX w. był przedstawiany jako osoba przekonująca kolonistów do ubiegania się o swoje prawa na długo przed wybuchem rewolucji, tak już w XX w. część historyków zaczęła twierdzić, że Adams był mistrzem propagandy, który wywoływał zamieszki do osiągnięcia własnych celów...
Paul Revere
Paul Revere (1734-1818) choć był złotnikiem, na kartach historii zapisał się jako odważny posłaniec, który w kwietniu 1775 roku ostrzegł kolonistów przed atakiem brytyjskich oddziałów. Tego roku generał Thomas Gage, dowódca wojsk brytyjskich otrzymał od króla Jerzego III rozkaz zaprowadzenia porządku wśród ludności amerykańskiej. 700 ludzi pod dowództwem Francisa Smitha ruszyło w kierunku Concord celem aresztowania m.in. Samuela Adamsa. Revere dowiedziawszy się o tych zamiarach wyprzedził brytyjskie oddziały i ostrzegł kolonistów, dzięki czemu byli przygotowani na atak Brytyjczyków. Tak rozpoczęła się Bitwa pod Lexington i Concord, która zapoczątkowała amerykańską rewolucję...
Bitwa pod Lexington i Concord
Trudno sobie wyobrazić, by w Assassin’s Creed III mającym miejsce w trakcie amerykańskiej rewolucji mogło zabraknąć tej bitwy, czy może raczej potyczki, która zapoczątkowała walkę o amerykańską niepodległość trwającą do 1783 roku. Sam jej przebieg początkowo nie był korzystny dla kolonistów. W okolicach Lexington dała o sobie znać przewaga Brytyjczyków zarówno pod względem ludności, jak i wyszkolenia. Dopiero w okolicach Mostu Północnego w Concord amerykańska Milicja wcześniej poinformowana o nadchodzącym ataku zdołała złapać w zasadzkę brytyjskie wojska zadając im ciężkie straty i tym samym wygrywając pierwsze starcie w walce o niepodległość.
Wielki pożar w Nowym Jorku
W nocy 21 września 1776 roku doszło do wielkiego pożaru w Nowym Jorku, który pochłonął od 10 do 25 procent ówczesnej powierzchni miasta. Do dziś nie wiadomo jaka była faktyczna przyczyna tego zdarzenia; wiele osób twierdzi, że było to celowe podpalenie. Jako że pożar wybuchł w początkowej fazie brytyjskiej okupacji miasta podczas amerykańskiej rewolucji, Brytyjczycy o podpalenie oskarżali rebeliantów stacjonujących w mieście. Ci nie pozostali obojętni i twierdzili, że za wywołaniem pożaru stoją brytyjskie siły. Spalony fragment miasta pojawi się w Assassin’s Creed III jako przygnębiająca lokacja do zwiedzenia, gdzie pośród ruin koczują ludzie, którzy stracili swoje domostwa.
Bitwa o Bunker Hill
16 czerwca 1775 roku miała miejsce zacięta bitwa o Bunker Hill, wzgórze położone nieopodal Bostonu. Brytyjska flota rozpoczęła ostrzał, jednak ich armaty nie były w stanie dosięgnąć celów znajdujących się na szczycie. Zmusiło to Brytyjczyków do wysłania oddziałów piechoty, które w początkowej fazie bitwy poniosły duże straty. Powodzenie Amerykanów nie trwało jednak długo, bowiem żołnierze Armii Kontynentalnej rozproszyli się po pierwszej salwie zrywając tym samym linię obrony. W kolejnych atakach, kiedy Amerykanie zaczęli walczyć wręcz, polegli pod naporem brytyjskich bagnetów. Bitwa została wygrana przez Brytyjczyków, jednak ponieśli oni znaczące straty w ludziach.
Valley Forge
Valley Forge to dolina położona nad rzeką Schuylkill. To w tym miejscu zimą na przełomie roku 1777/78 obozował generał Jerzy Waszyngton ze swoimi żołnierzami. Po niepowodzeniach Armii Kontynentalnej i zajęciu Filadelfii przez Brytyjczyków, amerykańskie oddziały musiały wycofać się na zachód trafiając właśnie w to miejsce. Sroga zima nie oszczędzała żołnierzy, brakowało żywności i odzieży, a za dach nad głową musiały służyć zbudowane naprędce szałasy. Waszyngtonowi udało się jednak przetrwać w tych trudnych warunkach aż do wiosny oraz wyszkolić swych podopiecznych, co pomogło mu wygrywać kolejne bitwy.
Bitwa w Zatoce Chesapeake
Kiedy twórcy Assassin’s Creed III ujawnili, że w grze pojawią się bitwy morskie, niemal pewne było, że będziemy uczestnikami rozstrzygającej losy amerykańskiej rewolucji bitwy w Zatoce Chesapeake. Starcie francuskiej floty będącej sojusznikiem Armii Kontynentalnej z flotą brytyjską to kulminacja ośmioletnich walk o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Pozwólcie jednak sobie doświadczyć tej bitwy „na własnej skórze” oraz poznać więcej historycznych szczegółów grając w Assassin’s Creed III. Warto.
Tydzień z Assassin’s Creed III jest akcją promocyjną firm Ubisoft Polska i gram.pl.