SJCAM SJ4000 WiFi - malutka kamera, ogromne możliwości

Paweł Pochowski
2015/03/19 15:00
3
0

Waży zaledwie 60 gramów, ale kręci filmy w najtrudniejszych warunkach, w tym 30 metrów pod wodą. SJ4000 ma niewielkie rozmiary, lecz duże możliwości.

SJCAM SJ4000 WiFi - malutka kamera, ogromne możliwości

Ludzkość od dawna dążyła do zapisywania swoich myśli czy wspomnień, a następnie przekazywania ich dalej. Od pierwszych malowideł na ścianie, przez autoportrety mistrzów pędzla, camera obscura aż do opatentowanej przez Louisa Le Princea w 1888 pierwszej kamery. Rozwój techniki na przestrzeni wieków zadziwia - jesteśmy przyzwyczajeni, że przez internet obejrzymy filmiki z wszelkich najważniejszych zdarzeń oraz imprez, natomiast jeszcze w 1975 pierwsza cyfrowa kamera rejestrowała obraz z rozdzielczością 0.01 megapiksela, zapisując go na... kasetach magnetofonowych.

Dziś natomiast sportową kamerkę, taką jakie tworzy właśnie SJCAM, włożyć można do kieszeni lub przymocować do kasku - a sprzęt jest tak malutki i lekki, że można zupełnie zapomnieć o jego obecności. Całą gamę kamerek marki SJ dostępnych w naszym sklepie opisaliśmy już przy okazji poradnika zakupowego. Dziś skupiamy się na jednej z nich - tańszym modelu SJ4000 wyposażonym w WiFi, którego aktualna cena w sklepie wynosi zaledwie 459,90 zł (lub 349,90 zł za wersję bez systemu bezprzewodowej łączności). To niewiele, szczególnie w porównaniu do markowej konkurencji w postaci GoPro, za którą trzeba położyć kilkaset złotych więcej, szczególnie, jeżeli celujemy w najnowszy model.

SJ4000 jest sprzętem o niewielkich rozmiarach - kamerka waży jedynie 60.8 grama, jej wymiary natomiast to 59.27 x 41.13 x 29.28 mm. Innymi słowy jest tylko delikatnie większa od pudełka z zapałkami, ale nie dajcie się zmylić jej rozmiarom, bo nie są one tu żadnym ograniczeniem. Ogromne kamery nadal są w modzie, ale spotkać można je głównie na planach filmowych. Przez ostatnie lata miniaturyzacja sprzętu poszła daleko do przodu, wystarczy spojrzeć na to, jak niewielkich rozmiarów są aparaty i kamery montowane w smartfonach, przy czym cały czas oferują one zadowalającą jakość obrazu. Przy nich mieszcząca się w całości w dłoni SJ4000 to praktycznie gigant, szczególnie, jeżeli weźmiemy pod uwagę jego możliwości.

Testowane przez nas urządzenie wykonane zostało w klasycznym, czarnym kolorze. Obudowa kamery w dotyku jest miękka i przyjemna, a to zasługa zastosowania odpowiedniego i wytrzymałego plastiku - przód kamerki jest gładki i umieszczono na nim logo producenta oraz nazwę modelu, boki natomiast pokryto chropowatą kratką zapewniającą dodatkową odporność na uszkodzenia oraz pewny chwyt w palcach, nawet, jeżeli są one mokre lub spocone. Tył aparatu zarezerwowany został dla 1,5 calowego wyświetlacza LCD. Łącznie na obudowie znajdują się cztery przyciski - są to "power" na przodzie, "ok" na górze, a także "w dół" oraz "w górę" na prawej stronie urządzenia. Dodatkowo znajdziecie na nim także diody sygnalizujące nagrywanie i pracę w trybie WiFi oraz wyjścia mini HDMI, micro USB oraz slot dla karty micro sd.

Kamerka skrywa w sobie sensor optyczny Aptina AR0330, który współpracuje z układem graficznym Novatek oznaczonym symbolem 96655. Sprzęt jest w stanie rejestrować obraz w rozdzielczości FullHD (a więc w rozdzielczości 1920 na 1080) przy 30 klatkach na sekundę. Istnieje także możliwość nagrywania w 60 klatkach, jeżeli tylko zmniejszymy rozdzielczość do 720p, a więc 1280 na 720 pikseli. Oczywiście oprócz kręcenia filmów SJ4000 może także łapać zdjęcia - wystarczy zmienić tylko tryb jego pracy, a następnie fotografować wybrane momenty. Maksymalną do uzyskania rozdzielczością jest w zupełności wystarczające 12 megapikseli (4240 na 2843 pikseli). Warto wspomnieć także o tym, że sprzęt umożliwia robienie zdjęć z funkcją HDR, pozwala także na zmianę kontrastu, balansu bieli, ISO, ekspozycji oraz trybie barw - zapisywać zdjęcia można bowiem nie tylko w kolorze, ale także w wersji czarno-białej, jak i w sepii. SJ4000 posiada także niezbędną funkcję stabilizowania obrazu, która zapewnia odpowiednią pracę sprzętu także, jeżeli fotografujemy lub kręcimy film pozostając w ruchu.

Podczas pracy ekran LCD umożliwia nie tylko podgląd aktualnie rejestrowanego obrazu, ale udziela także niezbędnych informacji o stanie baterii, aktualnym trybie pracy, pozostałym możliwym czasie nagrywania, a także aktualnej dacie i godzinie. Przełączanie się pomiędzy dostępnymi funkcjami następuje za pomocą przycisku "power" na przodzie obudowy - jednokrotne wciśnięcie przycisku umożliwia dostęp kolejno do funkcji rejestrowania obrazu, aparatu, podglądu zapisanych materiałów oraz ustawień.

Ogromną zaletą testowanej wersji SJ4000 jest możliwość połączenia kamerki ze smartfonem lub tabletem wyposażonym w system Android lub iOS. Specjalna aplikacja pozwala na sterowanie urządzeniem bez konieczności dotykania go, co przydaje się szczególnie, jeżeli umieścimy kamerkę w trudno dostępnym miejscu (np. na masce samochodu). Dzięki bezprzewodowemu połączeniu z urządzeniem mobilnym mamy dostęp do wszystkich opcji oraz naturalnie funkcji nagrywania i robienia zdjęć bezpośrednio z telefonu lub tabletu. To potrafi bardzo ułatwić pracę, szczególnie, że sprzęt stworzony został z myślą o sportowym wykorzystaniu.

GramTV przedstawia:

W opakowaniu z SJ4000 otrzymujemy zresztą nie tylko kamerkę, ale także potrzebne akcesoria umożliwiające przymocowanie sprzętu do kasku rowerowego lub motocyklowego, a także rowerowej kierownicy. Ale to jeszcze nic, bo producent dokłada także specjalną, wodoodporną obudowę, dzięki której SJ4000 może nagrywać aż do 30 metrów pod wodą i nic złego się kamerce nie stanie. W zestawie z kamerką dokładane są także różne złączki, dzięki którym sprzęt zamontować można w różnych miejscach - chociażby za pomocą powierzchni ze specjalnym klejem, a także plastikowych pasków. Warto wspomnieć także o tym, że w sprzedaży znajduje się cała gama akcesoriów dodatkowych, takich jak dodatkowe baterie, ładowarka samochodowa czy specjalny uchwyt umożliwiający przymocowanie SJ4000 do samochodowej szyby.

W ten sposób, wraz z wykorzystaniem dostępnego w kamerce trybu "auto" sprzęt nadaje się do pełnienia funkcji rejestratora samochodowego - jeżeli bawicie się w motosport, dzięki temu będziecie mogli zapisywać swoje przejazdy i wyczyny. Jeżeli natomiast używacie samochodu tylko do przemieszczania się po drogach, to kamerka w takim momencie może służyć jako zabezpieczenie w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń, a nagrany obraz może posłużyć jako dowód niewinności. Możecie także rejestrować wszelkie inne zdarzenia drogowe, a następnie dzielić się z nimi w sieci, co przez ostatnie lata bardzo mocno zyskało na popularności. Przydatna jest w tym momencie szczególnie funkcja automatycznego włączenia urządzenia i rozpoczęcia nagrywania obrazu, gdy kamerka zostanie podłączona do źródła zasilania, a także zapisu i wyłączenia, gdy zgaśnie silnik samochodu. Sprzęt może bowiem jednocześnie być ładowany i nagrywać obraz, a ponadto prowadzić ciągły zapis na karcie pamięci - a więc w momencie, gdy kończy się na niej miejsce, nowe pliki nadpisywane są na te najstarsze. Nie musicie więc bawić się w podłączanie karty do komputera w celu wyczyszczenia jej z niepotrzebnych filmów.

Detekcja ruchu umożliwia natomiast pozostawienie sprzętu w funkcji czuwania, by automatycznie rozpoczął nagrywanie, gdy tylko w polu widzenia obiektywu pojawi się jakiś ruch. Dzięki tej funkcji SJ4000 nadaje się do zastosowania jako kamerka bezpieczeństwa pilnująca samochodu na parkingu czy tego, co dzieje się przed domem - a dzięki wifi, obraz śledzić można na bieżąco nie ruszając się np. z kanapy. Ponadto SJ4000 może także znaleźć zastosowanie jako kamerką internetowa. I to właśnie ta różnorodność jest jednym z największych zalet sprzętu. Zwykłej kamerki do auta nie da się zastosować podczas jazdy rowerem. Kamerka internetowa nie wytrzyma ciśnienia 30 metrów pod wodą, nie nadaje się także do nagrywania w samochodzie. Kamery bezpieczeństwa z kolei nie podłączycie do komputera, by wykorzystać ją podczas rozmowy na Skype. Kupując sprzęt od SJ płacicie jeden raz, ale wedle potrzeby sprzęt używacie w różny sposób.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o możliwości kręcenia animacji składających się z wielu zdjęć wykonanych po sobie z równym interwałem czasowym - co 3, 5, 10 lub 20 sekund (timelapse). Pozwoli Wam to na tworzenie fajnych materiałów z różnych akcji, eventów, wyjazdów czy po prostu rejestrowanie w fajniej formie codziennych zjawisk.

To wszystko razem sprawia, że SJ4000 WiFI zdecydowanie polecamy wszystkim, którzy mają bakcyla do rejestrowania własnych filmików lub potrzebują niedrogiego urządzenia o szerokich możliwościach zastosowania - kamerka może nakręcić Wasze rowerowe/kajakarskie/skaterskie/motocyklowe czy jakiekiekolwiek inne wyczyny, a na drugi dzień sprawdzić się jako rejestrator samochodowy czy kamera internetowa. Czy na rynku znajdziecie lepszy sprzęt? Pewnie tak. Ale czy w tej cenie? Pewnie nie.

Artykuł powstał we współpracy firm gram.pl oraz Action.

Komentarze
3
Usunięty
Usunięty
21/10/2017 17:13

niestety po 3 dniach użytku kamera nie nagrywa już po 1 h tylko po 10 min lub mniej wie ktoś czym to jes spowodowane 

?

Usunięty
Usunięty
03/08/2016 16:04

Zdecydowanie jestem SJCAM-owcem. Głownie oczywiście chodzi o cenę, ale nie tylko - maja porządne podzespoły (porównując chociażby z Tracer), ale jest sporo fajnych akcesoriów do nich. A no i mogę ją wykorzystać jako rejestrator jazdy. Sprawdźcie sobie ten krótki artykuł o dodatkach do SJCAM-ów: http://sjcamhd.com.pl/akcesoria-do-kamer-sjcam-nowe-mozliwosci

Kash28
Gramowicz
19/03/2015 15:53

Zatem,artykuł dotyczący kamerki jest mało obiektywny. Z racji na to że sprzęt pojawił się u Was w sprzedaży. Sam w sobie jest bardzo słaby i nie jest w moim odczuciu miarodajny i wiarygodny. Brak testów przy ostrym słońcu patrzącym w obiektyw, brak testów przy słabym oświetleniu. Są same ochy i achy i ktoś kto na jego podstawie kupi tą kamerkę może poczuć się oszukany mając odrobinkę większe wymagania. Za dużo ogólników a za mało rzeczywistych i przemyślanych wniosków. W sieci jest dobre porównanie zarówno sj4000 vs sj5000 vs sj5000+, Gopro Hero3/4. W skrócie Sj4000 do ceny (350zł bez wi-fi) jest nie mal genialne. Wieczorami i przy słabym naświetleniu jest pomarańczowo na "ekranie", jakość obrazu jest na akceptowalnym poziomie. Dobre parametry trzyma dopiero sj5000 za około 520 zł bez wi-fi. Obraz przy słabym oświetleniu jest dobry i nie jest przesadnie żółty/pomarańczowy. Jakość znacznie lepsza niż sj4000. Sj5000+ wyłapuje jeszcze więcej detali. Więcej będę mógł powiedzieć na dniach bo zakupiłem sj5000. Sezon motocyklowy zapasem.Ps. Jeżeli już bierzecie się za sprzęt za kilkaset złotych zróbcie porządną recenzję. Poznajcie metodykę testów robioną przez profesjonalne portale. Zróbcie to porządnie. Bo artykuł wygląda jakbyście chcieli lemingowi nawinąć makaron na uszy. Takie mam odczucie




Trwa Wczytywanie