Odblokowanie potencjału Ryzena 7 9700X przez maksymalne wartości dla PBO dało lepszą wydajność, ale czy jest do schłodzenia przez Fortisa 5? Sprawdź w naszym teście wideo.
Zen 5 w całej swojej gammie aż prosi się o podkręcanie. Efektywność prądowa jak piękna by nie była, blednie przy zapotrzebowaniu na wyższe taktowanie, które zgłaszają gracze.
Fabryczne strojenie nie dawało wystarczającego skoku wobec poprzedniej generacji, więc trzeba było przejąć stery w BIOS. Oto efekty.
Bezpieczne temperatury dla nowych procesorów AMD oscylują w okolicy 96 stopni Celsjusza przy górnej granicy, więc ustaliłem właśnie tę wartość jako jedyny czynnik limitujący dostawy energii.
Obserwując napięcie chciałem trzymać się w okolicy, a najlepiej poniżej 1.4 V, dla utrzymania długowieczności chipa.
GramTV przedstawia:
Lekcja z ostatnich dwóch generacji Intela pozostaje niezmienna: Chcesz mieć optymalnie działający procesor? Ustaw go ręcznie w BIOS!
Co do samego Fortisa 5, jego możliwości są wystarczające do odebrania ciepła z podkręconego 9700X, choć mam wrażenie, że tutaj jego kwalifikacje się kończą.
Do 9900X wypadałoby już mieć coś wodnego, bo tam dobijanie do 230 W po OC nie będzie niczym specjalnym.
ENDORFY Fortis 5 – specyfikacja
ENDOFY Fortis 5 jest kompatybilny ze wszystkimi aktualnymi platformami. Odpuszczono jedynie wsparcie dla wiekowych LGA775 i 1366.
Wysokość wieży to 159 mm, przechodzi przez nią 6 ciepłowodów, a powietrze tłoczy między żeberkami radiatora 140-milimetrowy wentylator Fluctus.
Montaż odbywa się na metalowej ramce za pomocą dwóch śrub, które polecam dokręcać na zmianę.
W zestawie dostajemy także dodatkowe zawleczki na potencjalny, drugi wentylator, choć w moim odczuciu ten nie będzie tu potrzebny.
Większa ilość hałasu nie przełoży się na znaczną poprawę działania.
Podsumowanie
Jak na razie nowa seria procesorów od AMD nie sprzedaje się najlepiej, niemniej zmienią to na pewno wersje X3D z powiększonym cache.
Czy te będą grzały mniej więcej tak samo? Jest to bardzo prawdopodobne, choć trudno do końca powiedzieć co AMD zrobi z potencjałem tych jednostek do OC.
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!