Co jeszcze w nowym FM-ie?
Wydawać by się mogło, że o takich dodatkach, jak wprowadzenie nowej pozycji na wirtualnym boisku nie ma co wspominać, a jednak obecność bocznego środkowego obrońcy w Football Managerze 2022 daje znacznie większe pole do manewru podczas opracowywania taktyki na kolejne spotkania (mowa w tym przypadku o ustawieniu z trzema zawodnikami w defensywie). Boczny środkowy obrońca może wspierać swoich kolegów z tyłu, oferować wsparcie pomocnikom lub uprzykrzać życie napastnikom rywala poprzez wybijanie piłki poza strefę zagrożenia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takiemu zawodnikowi przydzielić zadania w ofensywie. Wówczas będzie próbował przedostać się w okolice pola karnego rywala na skrzydle, grając na obieg, natomiast pozycja, którą opuści, zostanie zaasekurowana przez któregoś z kolegów.

Jak się gra w Football Managera 2022?
Paradoksalnie trochę obawiam się tego, co przyniesie przyszłość. Kolejne opcje sprawiają, że gra z roku na rok robi się coraz bardziej złożona, a przez to nieco trudniejsza. Nie oznacza to jednak, że pewnego razu stwierdzę, że nie sięgam po kolejnego Football Managera właśnie z tego powodu, bo Sports Interactive i tak z wyczuciem implementuje nowe rozwiązania, skutecznie zatrzymując mnie przed ekranem na długie godziny. Nie mam pojęcia, co znajdzie się w Football Managerze 2023, ale po ograniu tegorocznej edycji wiem, że będą to naprawdę potrzebne mechaniki. Dokładnie tak, jak w FM-ie 2022, bo bez Centrum danych, Ostatni dzień transferów czy innych elementów opisanych w tym tekście trudno sobie wyobrazić tę serię. na Tyle, że ciężko byłoby mi teraz wrócić do Football Managera 2021.
Czas powoli kończyć tę i tak nieco przydługą recenzję, chociaż o Football Managerze 2022 można by pisać i pisać, bowiem to, co przygotowało Sports Interactive jest tematem na znacznie bardziej obszerny tekst zawierający na przykład szczegółowe omówienie wyżej wymienionych aspektów rozgrywki wraz z przykładami zastosowania ich w praktyce. Kluczowe zmiany to jednak nie wszystko, bo w FM-ie znalazły się także pomniejsze nowości, np. nowe opcje w zakresie tworzenia menedżera. Mało? Warto również napisać o takich detalach, jak możliwość sejwowania nie tylko według czasu, który upłynął w grze, ale w rzeczywistości (np. stan rozgrywki może być zapisywany automatycznie co 30 minut). Ta gra to kolos, jak co roku i trzeba się z tym pogodzić, ale fani doskonale wiedzą, na co się piszą. Ba, już pewnie grają w nowego FM-a, skoro beta ruszyła 21 października.

Warto zagrać? Co to w ogóle za pytanie?
Tak czy inaczej tym, którzy nie są jeszcze zdecydowani, należy się krótkie podsumowanie. Football Manager 2022 to niezwykle przemyślana ewolucja i pozycja obowiązkowa dla fanów cyklu*. Gra, której nie da się nic zarzucić, może poza tym że pochłania naprawdę mnóstwo czasu, bo chcąc osiągać zadowalające postępy trzeba mocno się zaangażować. Kilkadziesiąt godzin to absolutne minimum, a tak naprawdę w FM-a gra się po prostu do premiery następnej części, więc wybaczcie, ale wracam do swoich obowiązków, bo Liga Mistrzów sama się nie wygra.
*jeśli chcielibyście dopiero rozpocząć swoją przygodę z Football Managerem, to polecam poczekać na premierę Football Manager 2022 Touch; to uproszczona wersja gry, w której skupiamy się głównie na opracowywaniu taktyki, przeprowadzaniu transferów i rozgrywaniu meczów