Polskie gry, które są najbardziej… polskie - ranking TOP 10

Mateusz Mucharzewski
2023/07/01 10:00
6
0

Gry to takie medium, po którym zazwyczaj słabo widać jakiej narodowości są twórcy. Są jednak wyjątki, które warto teraz omówić.

Ancestors Legacy

Strategia gliwickiego Destructive Creations oferuje kilka kampanii związanych z Anglosasami czy Wikingami. Z komercyjnego punktu widzenia to dosyć oczywiste wybory. Mimo wszystko deweloper nie zapomniał o rodzimej historii. Dzięki temu w trakcie fabuły będziemy mogli wcielić się też w Słowian. Głównym bohaterem tej kampani jest książę Mieszko I. Na sam koniec stoczymy nawet słynną bitwę pod Cedynią. Na tym jednak nie koniec. Ekipa Destructive Creations udostępniła też darmowe DLC z kolejną kampanią, która jest poświęcona jego następcy, królowi Bolesławowi Chrobremu. Trudno wskazać inną grę, która tak mocno zagłębiała się w polską historię.

Observer

Wracamy do Bloober Team, a więc i Krakowa. To tam rozgrywa się akcja kolejnej produkcji tej ekipy, czyli fantastycznego Observera. Mamy rok 2084 i w kraju panuje V RP. Świat jest wyjątkowy, bo łączy cyberpunk z elementami znanymi z PRL. W wielu odwiedzanych mieszkaniach można więc znaleźć znajome przedmioty lub mocno inspirowane klasyką sprzed kilkudziesięciu lat (na przykład odkurzacze). Do tego najważniejsze - akcja gry rozgrywa się w kamienicy na Placu Matejki, tej samej w której zaczynamy przygodę w The Medium. Na deser zostaje Arkadiusz Jakubik, który odgrywa jedną z ról. Observer był zresztą pierwszą grą, w której Bloober Team zaangażował krajowego aktora. W The Medium mieliśmy już ich dwójkę - Weronikę Rosati oraz Marcina Dorocińskiego.

My Memory of Us

Wspomniane wcześniej Warsaw to nie jedyna gra, która eksploruje temat Powstania Warszawskiego. Drugą jest debiut Juggler Games - My Memory of Us. Będąc bardziej precyzyjnym, tym razem tematem jest przede wszystkim powstanie w getcie warszawskim zaprezentowane oczami dwójki dzieci. Warte wspomnienia nawiązania to głównie postacie historyczne. W trakcie gry trafiamy do sierocińca prowadzonego przez Janusza Korczaka. Po wypełnieniu zadań natrafiamy na Irenę Sendlerową, która pozwala nam dołączyć do podziemia i roznosić patriotyczne ulotki. Z kolei w jednym z lokali na pianinie gra Władysław Szpilman. Takich smaczków jest zresztą więcej. Większość z nich została uwieczniona w postaci znajdziek, dzięki którym możemy lepiej poznać historię powstania i największych bohaterów tego okresu.

GramTV przedstawia:

Strona 3/3
Komentarze
6
Golem XIV
Gramowicz
03/08/2023 20:38

Tutaj nic nie ma Polskiego, taki inteligentny portal dla samych polaków intelektualistów :)

Ava Ax
Gramowicz
03/07/2023 13:05

Medium? Gra w której gazety i malunki po angielsku? Oprócz kocie-łakocie. To samo Oserver czy Warsaw. Twórcy polscy ogólnie wstydzą się robić gry osadzone w Polsce tak by było wiadomo, że to Polska... Polska to tylko inspiracja, a miejsce akcji to USA.

To już niemiecka gra Iron Hrvest jest bardziej polska. Polski dubbing, bohaterowie, grafiki. 

fanpl
Gość
01/07/2023 23:34

Paradise Lost dzieje sie w okolicach Krakowa.




Trwa Wczytywanie