Warsaw
Powstanie Warszawskie to temat, który wokół gier komputerowych krąży od wielu lat. Bardziej jednak w dywagacjach mediów które często oczekiwały, aby powstała produkcja opowiadająca o tej tematyce. Najwięksi deweloperzy ciągle bronią się przed tym (chociaż moim zdaniem This War of Mine 2 w tych realiach to świetny pomysł). Pojawili się jednak tacy, którzy podjęli rękawice. Pierwsze było CI Games z Enemy Front. Tam jednak Powstanie było tylko epizodem, a sama gra była dosyć słaba. Odrobinę lepiej było z Warsaw. Ekipa Pixelated Milk zdecydowała, że swoją odpowiedź na Darkest Dungeon umieści właśnie w tych realiach historycznych. Niestety formuła gry nieco ogranicza możliwości opowiedzenia o tych wydarzeniach. Nie pomógł też męczący poziom trudności, który potrafił odpychać. Powstanie Warszawskie nadal więc pozostaje ważnych wydarzeniem z historii Polski, które nie doczekało się należytej ekspozycji w świecie gier wideo.

Franko
Szczecin to dosyć nietypowe miejsce na lokalizację gry akcji. Tym bardziej jeśli mówimy o dosyć “normalnych” częściach tego miasta. Nie przeszkadzało to jednak twórcy Franko, który chciał umieścić swoją produkcję w swoich rodzinnych stronach. Dzięki temu Szczecinianie jak mało którzy mogą powiedzieć, że ich miasto zostało przeniesione do wirtualnego świata. Wprawdzie Franko swoją tematyką nie wystawia stolicy województwa zachodniopomorskiego najlepszej etykiety, ale to szczegół. Warto zaznaczyć, że niedawno wydana kontynuacja o tytule Skinny & Franko nie różni się pod tym względem od oryginału i ponownie przenosi akcję do szczecińskich blokowisk.

Wiedźmin 3: Dziki Gon
Każda z części Wiedźmina pełna jest mniejszych i większych nawiązań do polskiej historii oraz kultury. Wydaje się, że najwięcej tego jest w Dzikim Gonie. To co najbardziej rzuca się w oczy to jedno z zadań, w czasie którego bierzemy udział w obrzędzie dziadów. Nawiązań do powieści Adama Mickiewicza jest tutaj całe mnóstwo. Kolejnym klasykiem, który został zaprezentowany w grze jest Wesele Wyspiańskiego, które stanowi podstawę do jednego z questów w rozszerzeniu Serca z Kamienia. Nie zapominajmy też o kapeli weselnej Janko Muzykanta z dosyć znajomym repertuarem, co odnosi się do bohatera powieści Henryka Sienkiewicza. Do tego można dodać chociażby wieżę w Velen będącą odzwierciedleniem Mysiej Wieży w Kruszwicy czy trolla śpierwającego Żurawiejkę. To zresztą i tak nie koniec. Rodzimych akcentów jest w Wiedźminie 3 jeszcze więcej i spokojnie można byłoby zrobić z tego imponujący długością artykuł.

World War 3
Swego czasu na World War 3 mówiło się “polski Battlefield”. Minęło jednak sporo czasu, kurz wokół produkcji The Farm 51 opadł, ale ten wieloosobowy shooter dalej żyje i jest rozwijany. Jedną z jego charakterystycznych cech są mapy wiernie odzwierciedlające prawdziwe miejsca. Dzięki temu w grze możemy postrzelać się na prawdziwych ulicach Warszawy. Gliwickie studio wiernie odwzorowało ul. Marszałkowską razem z Pałacem Kultury i Nauki. Znalazło się nawet miejsce dla centrum handlowego Złote Tarasy czy Dworca Centralnego. Wszystko oczywiście zniszczone w wyniku działań wojennych. Nie da się ukryć, że mało która produkcja tak duży nacisk stawia na mapy wiernie pokazujące znane i prawdziwe miejsca.
