Procesory Intela w komputerach Apple’a rzeczywistością... i nie tylko

Domek
2006/01/10 20:02

Z okazji rozpoczęcia imprezy Macworld, poświęconej (jak nietrudno się domyślić) działalności Apple’a, jego prezes - Steve Jobs - wygłosił tradycyjną przemowę. I równie tradycyjnie pochwalił się w niej dotychczasowymi osiągnięciami firmy i zapowiedział nowe produkty.

Na początek, w ramach budowania napięcia, warto wspomnieć o owych dotychczasowych osiągnięciach. A jest o czym wspominać! Samych iPodów sprzedano w zeszłym roku 32 miliony (z 42 milionów sprzedanych w sumie od premiery!). Błyskawicznie rozwija się również sieciowy sklep muzyczny iTunes, który w sumie sprzedał już 850 milionów utworów. Dziennie jego użytkownicy kupują ok. 3 miliony piosenek, a on sam ma dzięki temu aż 83-procentowy udział w rynku! Nie da się ukryć, że w tym segmencie dominacja Apple’a jest póki co niezagrożona. Procesory Intela w komputerach Apple’a rzeczywistością... i nie tylko

Firma konsekwentnie dąży też do coraz większych udziałów w rynku komputerów osobistych. Wprowadzając chociażby kolejne rozwiązania, przyciągające coraz to nowych klientów. Chyba za najbardziej znaczący moment wystąpienia uznać należy prezentację zupełnie nowych Maków, wyposażonych - po raz pierwszy w historii Apple’a - w procesory Intela (mniej uważnym pożeraczom newsów przypominamy - firma zapowiedziała przesiadkę z układów PowerPC już jakiś czas temu i to właśnie jej pierwsze efekty).

Po pierwsze - nowe wersje komputerów iMac. Zawierają wszystko to samo co ostatnie (czyli m.in. wbudowaną kamerę internetową czy pilota). Występują w tych samych rozmiarach (17" i 20"). Wyglądają identycznie. Kosztują... tyle samo. Gdzie więc różnica? Ot, są 2 do 3 razy szybsze od swoich całkiem przecież młodych poprzedników. Wyposażone w procesory Intela z dwoma rdzeniami (zależnie od wersji samego komputera - 1,83 lub 2 GHz), z których każdy szybszy jest od układu z poprzednich iMaków... Apple zaczyna ich sprzedaż od zaraz.

I po drugie - zgodnie z logiką - nowe laptopy. Koniec Powerbooków, przyszedł czas, by zostały zastąpione przez Macbooki. Ale zmiana nazwy jest chyba najmniej istotna, ważniejsze co w środku. A w środku, podobnie jak w przypadku stacjonarnych Maków, dwurdzeniowe procesory Intela (zależnie od wersji komputera - 1,67 lub 1,83 GHz). Dzięki nim Powerbooki mają być 4 do 5 razy szybsze od swoich poprzedników i będą - według Jobsa - najszybszymi laptopami w historii! I również na wzór jabłuszek stacjonarnych, dostaną wbudowaną kamerę internetową iSight oraz możliwość sterowania funkcjami multimedialnymi za pomocą pilota (Front Row). Komputery Macbook trafią do sprzedaży w lutym.

Rozpoczynające Macworld wystąpienie Steve’a Jobsa można już obejrzeć w sieci pod tym adresem.

GramTV przedstawia:

Komentarze
40
Usunięty
Usunięty
12/01/2006 14:35
Dnia 12.01.2006 o 15:03, D2T napisał:

A całkowicie off-topicowo, polecam obejrzeć reklamę nowych Maców na Intelach. http://www.apple.com/intel/ads/ - na prawdę zrobiona z klasą :).

widzialem ja :) to poprostu kwintesencja "macowosci" :)

Usunięty
Usunięty
12/01/2006 14:03
Dnia 12.01.2006 o 14:12, sig. napisał:

wybór intela jako dostawcy może być podytkowany wyłacznie zbyt małymi możliwośćiami produkcynymi amd (intel ma zwyczajnie wiecej fabryk)

Nie wiem jak u amd z mobilnymi dwu-rdzeniówkami bo tematu nie śledzę. Sądzę jednak że z uwagi na rozmiar i dominująca pozycję, intel mógł dać lepsza propozycję cenową dla Apple. A według każdej osoby z branży, ten deal to łakomy kąsek dla Intela: Apple ma obecnie 5% udział na rynku PC (czyli wcale nie tak marginalny jak większość sądzi) i wzrost jest dość spory co rodzi dobre perspektywy.A całkowicie off-topicowo, polecam obejrzeć reklamę nowych Maców na Intelach. http://www.apple.com/intel/ads/ - na prawdę zrobiona z klasą :).

Usunięty
Usunięty
12/01/2006 13:12
Dnia 12.01.2006 o 12:35, kamilimaciek1 napisał:

i dlatego jest lepszy od AMD

do niedawna intel potrafił tylko coraz bardziej podkręcać procesor. AMD z uwagi na paroletnie doświadczenie jest lepsze jesli chodzi o strone techniczną (weźmy dla przykładu procesory 2rdzeniowe. przy intelu jesli jeden rdzeń chce sie skomunikować z durgim, wysyła dane do chipsetu a ten odsyłą je de drógiego rdzenia. w przypadku amd nie opuszczają one procesora bo rdzenie z rodzinny hammer od początku byly projetkowane z myslą o takiej współpracy). pozatym amd wyszło by albo taniej (przy podobnej wydajnosci) albo było by szybsze (przy podobnej cenie) wybór intela jako dostawcy może być podytkowany wyłacznie zbyt małymi możliwośćiami produkcynymi amd (intel ma zwyczajnie wiecej fabryk)




Trwa Wczytywanie