Nadchodzący weekend poświęcimy filmowi anime - Vexile. Jest on jednocześnie naszym powrotem do grupy naszych publikacji z cyklu Poza firewallem. Zapraszamy do lektury.
Społeczne niepokoje, zwłaszcza te dotyczące wszelkich nowości, zawsze najprościej zauważyć w literaturze, filmie a obecnie również w grach komputerowych. Kultura masowa chętnie je chłonie, przetwarza, po czym produkuje na nowo, tylko w dużo lepiej przyswajalnej otoczce. To właśnie dzięki temu w latach pięćdziesiątych, kiedy świat przeżywał szczyt nuklearnej paranoi, powstał literacki nurt postapokaliptyczny, a w efekcie tegoż 40 lat później Fallout. Dokładnie ten sam mechanizm zadziałał w latach osiemdziesiątych, kiedy komputeryzacja sięgnęła życia codziennego i wzbudziła lęki, których odbicie można zobaczyć w cyberpunku. W ten oto sposób narodził się gatunek, który dał światu takie dzieła jak Neuromancer, Blade Runner, Deus Ex i ostatnio Vexille.
Zauważyłem temat o cp, niektórzy podają książki inni gry, ja podam stronę jedyną jeszcze działającą w polskim Inter. dotyczącą tematyki cp: http://www.cyberpunk.org.pl , takie rozszerzenie artykułu, który przedstawiony jest powyżej.
Usunięty
Usunięty
23/05/2009 20:49
"filmie Riddleya Scotta opartym na opowiadaniu Philipa K. Dicka pt. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach", to jest powieść, nie opowiadanie, która zresztą polecam każdemu fanowi sci-fi, cyberpunka czy postapo, jak i inne powieści/opowiadania tego autora, szczególnie "Ubik", "Człowiek z wysokiego zamku" czy opowiadania "Golden Men" (na podstawie tego opowiadania nakręcono film "Next") oraz "Zapłata" zekranizowana pod tym samym tytułem.