Parlament Europejski odrzuca porozumienie ACTA

Małgorzata Trzyna
2012/07/04 20:54

Dziś odbyło się głosowanie nad odrzuceniem międzynarodowej umowy o zwalczaniu handlu artykułami podrabianymi, ACTA. 478 Eurodeputowanych głosowało za, 39 – przeciw, 165 wstrzymało się od głosu.

Parlament Europejski odrzuca porozumienie ACTA

Odrzucenie ACTA przez Parlament Europejski oznacza, że ani Unia Europejska, ani żaden kraj członkowski nie może indywidualnie przystąpić do porozumienia. Jest to pierwszy przypadek, w którym PE wykorzystał uprawnienia zapisane w Traktacie z Lizbony, by nie przyjąć międzynarodowej umowy handlowej.

- ACTA jest martwa. Jej odrzucenie to pierwszy krok na rzecz zmiany zasad gry w sieci i ułatwienia dostępu do dóbr kultury poprzez rozszerzenie zakresu tzw. dozwolonego użytku – powiedział poseł PO, Paweł Zalewski, wiceprzewodniczący komisji handlu międzynarodowego w PE odpowiedzialnej za prace nad umową. – Odrzucenie ACTA to dopiero początek drogi do upowszechnienia dostępu do dóbr kultury. Chodzi nam o rozszerzenie (pojęcia) tzw. dozwolonego użytku tak, aby ściąganie i dzielenie się plikami dla celów prywatnych, między znajomymi - a nie dla celów komercyjnych - nie budziło wątpliwości prawnych. Chcemy, aby dyskusja nad tą propozycją stała się punktem wyjścia do rozszerzenia prawnego zakresu pojęcia dozwolonego użytku.

GramTV przedstawia:

Brytyjski deputowany David Martin (S&D, UK) wyraził zadowolenie po głosowaniu, że Parlament przychylił się do jego opinii, by odrzucić porozumienie ACTA. Przypomniał, że zapisy traktatu nie były precyzyjne, co mogłoby prowadzić do ich błędnych interpretacji i ograniczyć podstawowe prawa obywateli. Podkreślił jednak, że trzeba będzie znaleźć inny sposób, by w Unii Europejskiej chronić własność intelektualną.

W ciągu kilku miesięcy, podczas których Parlament Europejski debatował nad przyjęciem umowy ACTA, tysiące obywateli EU opowiadało się za jej odrzuceniem, organizując uliczne demonstracje, wysyłając emaile do Eurodeputowanych i dzwoniąc do ich biur. Parlament otrzymał także kilka petycji przeciwko porozumieniu, w tym jedną podpisaną przez 2,8 miliona osób.

Źródła: Gazeta Prawna, bankier.pl, tvn24.pl

Komentarze
19
Usunięty
Usunięty
06/07/2012 09:24
Dnia 05.07.2012 o 18:02, Braveheart napisał:

SOPA i PIPA w kolejnych rundach ? :D

Eee? SOPA i PIPA są amerykańskimi zarządzeniami więc PE nic do nich nie ma.Ale dobrze, że parlamentarzyści poszli po rozum do głowy i zaczęli rozumieć, że internet nie przystaje do standardowych praw i legislacji. Handel używkami, odrzucenia ACTA... Może jeszcze da się normalnie korzystać z dobrodziejstw elektronicznej rozrywki i internetu :)

Usunięty
Usunięty
05/07/2012 18:02

SOPA i PIPA w kolejnych rundach ? :D

Usunięty
Usunięty
05/07/2012 17:57

Dnia 05.07.2012 o 00:25, NemoTheEight napisał:

to już nawet pomijam, bo sam absurd tej sytuacji jest dostatecznym komentarzem




Trwa Wczytywanie