Polscy lekarze użyli technologii HoloLens podczas zabiegu kardiologicznego

Katarzyna Dąbkowska
2018/04/01 11:48
1
0

Technologia Microsoftu przyda się w medycynie?

Polscy lekarze użyli technologii HoloLens podczas zabiegu kardiologicznego

W miniony czwartek, 29 marca, profesor Dariusz Dudek wraz ze swoim zespołem przeprowadził zabieg kardiologiczny z wykorzystaniem technologii HoloLens w czasie rzeczywistym. Odbył się on w Pracowni Hemodynamiki i Angiografii II Oddziału Klinicznego Kardiologii oraz Interwencji Sercowo Naczyniowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Wspomnianej technologii użyto również przed zabiegiem w celu przygotowania się do niego. Lekarze mogli obejrzeć dokładnie hologram, „ciąć” go i oglądać dokładnie uszkodzenia serca, a także szukać rozwiązania dla załatania problemu. Przy okazji HoloLens umożliwiało przeglądanie dokumentacji medycznej przypadku na bieżąco.

- Integralną częścią tej technologii są okulary HoloLens, które dają możliwość postrzegania świata poprzez mieszaną rzeczywistość – tłumaczy prof. Dudek.

GramTV przedstawia:

- Dzięki MR widzimy rzeczywistość tak jak przez okulary słoneczne, ale dodatkowo na ekranie okularów wyświetla się hologram i wszystkie dane dotyczące przeprowadzanego zabiegu. Patrząc przez te okulary widzimy klasyczny obraz z angiografu, obraz echokardiografii trójwymiarowej, oraz dodatkowo jesteśmy wspomagani przez MR o obraz struktur serca. To tak jakbyśmy „byli we wnętrzu serca” albo mieli otwartą klatkę piersiową.

- Technologia HoloLens pozwala nam zobaczyć narządy w przestrzeni. Do tej pory musiał wystarczać obraz dwuwymiarowy albo rekonstrukcje 3D tomografii komputerowej, w rezonansie czy w angiografie. Natomiast hologram jest zupełnie przestrzennym obrazowaniem struktur, który pozwala nam zobaczyć wszystko w prawdziwym trójwymiarze – dostrzec rzeczywiste struktury przedsionka i precyzyjniej zaplanować zabieg pod względem możliwości przemieszczania się naszych urządzeń. Najważniejszą rzeczą jeśli chodzi o samo urządzenie jest fakt, że jego obsługa nie wymaga dotykania ekranu – okulary reagują na ruch ręki i komendy głosowe. W związku z tym możemy elektronicznie „przekroić serce” w dowolnych płaszczyznach oraz obracać przekroje w dowolnej osi - dodaje.

Komentarze
1
KoD997
Gramowicz
03/04/2018 08:23

Microsoft tworzy świetne narzędzia dla profesjonalistów i firm, ale już gorzej z klientem indywidualnym. Ale to dobrze, że taka technologia wchodzi do medycyny, oby procent udanych zabiegów szedł w parze :)