Kina w Polsce otwarte w lutym. Jakie filmy będą na nas czekać? (aktualizacja)

Radosław Krajewski
2021/02/05 14:05
1
0

Rząd ogłosił zniesienie obostrzeń dotyczących zamknięcia kin. Poznaliśmy datę otwarcia, zasady reżimu sanitarnego oraz pierwsze premiery.

Kina w Polsce otwarte w lutym. Jakie filmy będą na nas czekać? (aktualizacja)Aktualizacja 2: Swoje oświadczenie wydało Cinema City, które najprawdopodobniej również nie otworzy się już 12 lutego. O kolejnych decyzjach będą informować na bieżąco.

Wszyscy z ogromną niecierpliwością wyczekiwaliśmy możliwości ponownego otwarcia kin. Wiemy jak bardzo nasi widzowie tęsknią za dużym ekranem i emocjami, jakich można doświadczyć tylko na sali kinowej. Jednak możliwość bezpiecznego i racjonalnego otwarcia naszych placówek wymaga bardzo dokładnego zapoznania się z nowymi rozporządzeniami i wytycznymi.

To proces, który wymaga przede wszystkim zapewnienia bezpieczeństwa widzom i pracownikom, ale również dostarczenia odpowiedniego repertuaru filmowego. Otwarcie kin w sytuacji możliwego ich ponownego zamknięcia z uwagi na zmienną sytuację epidemiczną, spowodowałoby nieodwracalne szkody dla wszystkich podmiotów działających na rynku. W ich interesie – zarówno jeśli chodzi o podmioty prowadzące kina, jak i dystrybutorów oraz producentów filmowych - jest otwarcie rynku kinowego w warunkach, w których takie ryzyko będzie możliwie jak najmniejsze. Dystrybutorzy potrzebują czasu na przygotowanie i wprowadzanie filmów do dystrybucji, w tym na prawidłowe przeprowadzenie kampanii marketingowych, a kina na dostosowanie swoich powierzchni do wszelkich wymogów sanitarnych, tak aby powitać swoich widzów w bezpiecznych warunkach. Dla biznesu kinowego bardzo istotna jest również możliwość konsumpcji na salach kinowych.

Dlatego decyzja Cinema City o ponownym otwarciu naszych placówek wymaga głębszej analizy i szczegółowego zapoznania się z nowymi wytycznymi Rządu odnośnie wyznaczonego reżimu sanitarnego. Możliwość otwarcia wszystkich kin w kraju w tym samym czasie, zbudowanie atrakcyjnego kalendarza premier, intensywnej promocji filmów oraz dopuszczalnej 50-procentowej frekwencji na sali, przy jednoczesnym zachowaniu możliwości obsługi barowej, to dla nas kluczowe aspekty, które wpływają na powodzenie powrotu kin. O ewentualnym otwarciu naszych placówek poinformujemy od razu po podjęciu takiej decyzji.

Aktualizacja 1: Na portalu Wirtualnemedia pojawiła się wypowiedź Tomasza Jagiełło, prezesa Heliosu, który ogłosił, że sieć nie otworzy swoich kin.

Ponowne uruchomienie 50 kin w całej Polsce w zaostrzonym reżimie sanitarnym jest trudną logistycznie i kosztowną operacją - nie ma możliwości przeprowadzenia jej, jak powiedział premier, warunkowo na dwa tygodnie. To absurdalna propozycja, której kosztów mogą nie udźwignąć operatorzy kin. Otwarcie kin wymaga przede wszystkim przygotowania repertuaru i rozmów z dystrybutorami filmowymi, a następnie promocji wprowadzanych na ekrany tytułów, a na to potrzeba minimum około czterech tygodni. Sami też bardzo chcemy powrócić do działalności po kolejnej długiej przerwie, ale musimy być przygotowani pod każdym względem i mieć pewność, że nasze wysiłki i poniesione koszty nie pójdą po raz kolejny na marne. Z żalem musimy podkreślić, że rząd w ogóle nie konsultował swojej decyzji z przedstawicielami naszej branży, a nasze sugestie dotyczące procesu przywracania działalności zostały zignorowane.

Wciąż czekamy na odpowiedź ze strony Multikina oraz Cinema City. Pierwsza sieć w ogóle nie odniosła się do możliwości otworzenia kin. Z kolei Cinema City opublikowało wpis w mediach społecznościowych, w którym proszą o cierpliwość i wkrótce ogłoszą decyzję.

GramTV przedstawia:

Oryginalna wiadomość: Po trzech miesiącach od zamknięcia kina znów będą mogły funkcjonować. Taką informację podało Ministerstwo Kultury podczas dzisiejszej konferencji. Tak długo oczekiwane wieści ucieszyły wszystkich kinomanów, którzy z utęsknieniem czekali na możliwość obejrzenia filmów na dużym ekranie. Kina będą mogły otworzyć się już za tydzień, czyli 12 lutego i będzie w nich obowiązywał reżim sanitarny z uwzględnieniem 50% zajętych miejsc na sali oraz noszeniem maseczki zakrywającej nos i usta.

Niestety są również złe informacje, gdyż rząd zezwolił otworzyć kina wstępnie na dwa tygodnie. Jeżeli przez ten czas liczba zachorowań na COVID-19 nie wzrośnie, nic nie będzie stało na przeszkodzie, aby utrzymać dotychczasowe obostrzenia z uwzględnieniem otwartych kin na dłużej. Jednak decyzja o warunkowym otwarciu kin może wystraszyć multipleksy i te mogą nie być chętne wznowić działalności już za tydzień. Tego problemu nie powinno mieć większość kin studyjnych, więc najbardziej spragnieni filmów widzowie będą mieli gdzie obejrzeć najnowsze produkcje.

A tych nie będzie brakować, gdyż polscy dystrybutorzy już zapowiedzieli wejście na duże ekrany kilka premierowych filmów. M2 już 12 lutego wprowadzi do kin Sound of Metal, czyli objawienie tegorocznego sezonu nagród, który ma szansę poważnie namieszać podczas oscarowej gali. Film opowiada historię muzyka rockowego, który zaczyna tracić słuch. Decyduje się odwiedzić ośrodek dla głuchoniemych, którzy uczą się żyć od nowa. Bohater jednak nie może pogodzić się z utratą słuchu, dlatego rozważa kosztowną operację. Drugim z filmów jest Jeszcze jest czas, reżyserski debiut Vigo Mortensena, który opowiada o homoseksualnym mężczyźnie mieszkającym ze swoim partnerem oraz ich adoptowaną córką. Gdy homofobiczny ojciec przenosi się na emeryturę do Kalifornii, by zamieszkać z synem, dochodzi do zderzenia dwóch odmiennych światów.

Z kolei Gutek Film zaproponuje polską animację Zabij to i wyjedź z tego miasta rozgrywający się w Łodzi, opowiadający o bohaterze uciekającym przed rozpaczą po utracie bliskich, który ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas się zatrzymał, a wszyscy jego bliscy nadal są żywi. Pojawi się również Palm Springs, czyli szalona wariacja na Dzień świstaka, w której Nyles oraz Sarah poznają się przypadkiem na weselu, który raz po raz przeżywają od początku. Ich tropem podąża morderca, który nie pozwala parze wydostać się z pętli czasowej.

W kolejnych tygodniach na ekranach kin zadebiutują: Obiecująca. Młoda. Kobieta. (26 lutego), Co w duszy gra (5 marca), Na rauszu (19 marca), Nomadland (19 marca) oraz Wonder Woman 1984 i Tom & Jerry (bez daty premiery). W najbliższych dniach, jeżeli multipleksy otworzą swoje placówki, dystrybutorzy powinni zaktualizować swoje kalendarze premier, ogłaszając nowe daty debiutów swoich filmów.

Komentarze
1
Khalid
Gramowicz
06/02/2021 14:10

Nie mogę się doczekać, aż te PiSowskie ścierwa pójdą siedzieć za upodlenie Polaków. Za to, że bezprawnie doprowadzili do upadku gospodarki.