Poznaliśmy finał dziesięcioletniej sprawy, w której filmowcy domagali się w sądzie uznania serwisu Chomikuj.pl winnym naruszenia praw autorskich. Jak podały Wirtualne Media, Sąd Najwyższy sporządził uzasadnienie wyroku w sprawie pozwu Stowarzyszenia Filmowców Polskich przeciwko portalowi. Sąd orzekł na korzyść artystów i stwierdził, że platformy udostępniające nielegalne treści od swoich użytkowników będą również pociągane do odpowiedzialności za współsprawstwo bezpośrednie. Bezprecedensowy wyrok pozwoli twórcom dociekać swoich praw również wśród innych serwisów z nielegalnymi treściami.
Chomikuj.pl winne naruszenia praw autorskich
Tym samym takie strony jak Chomikuj.pl nie będą już kwalifikowane wyłącznie jako pomocnictwo w naruszeniu praw autorskich. Zobowiązane będą również do usunięcia nielegalnie udostępnionych materiałów, a także do blokowania do nich dostępu w przyszłości w przypadku każdego powiadomienia od właściciela praw autorskich. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu z wyroku z 27 maja 2022 roku (II CSKP 3/22), uznał serwis Chomikuj.pl za bezpośrednio odpowiedzialny za naruszenie autorskich praw majątkowych.
Wyrok jest precedensowy, kończy trwający ponad 10 lat spór SFP z właścicielem serwisu Chomikuj.pl, który kilka razy zmieniał jurysdykcję żeby tylko uciec od odpowiedzialności. To się jednak nie udało. Uzasadnienie wyroku SN potwierdza trafność wcześniejszego rozstrzygnięcia Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Jest ono naszym zdaniem bardzo korzystne i potwierdza w zasadzie wszystkie podstawy odpowiedzialności, które dowodziliśmy w procesie. Zawiera wiele ocen, które będą miały ogromne znaczenie dla odpowiedzialności platform internetowych, niezależnie od przepisów, które wdrażać będą do prawa polskiego dyrektywę z 17 kwietnia 2019 roku w sprawie prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym (tzw. dyrektywę DSM) - powiedział Dominik Skoczek, dyrektor w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Wyrok Sądu Najwyższego idzie jednak o wiele dalej niż powtórzenie tez przedstawionych we wcześniejszych wyrokach TSUE. Sąd Najwyższy wprost wskazał, że art. 79 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a zatem co do zasady wszystkie środki w nim wymienione, w tym odszkodowanie w postaci dwukrotności tzw. stosownego wynagrodzenia, nie są ograniczone do bezpośredniego sprawcy naruszenia, stanowiąc ogólnie o osobie, która dopuściła się naruszenia praw autorskich na szkodę uprawnionego. Innymi słowy, Sąd Najwyższy przesądził, że art. 79 ustawy o prawie autorskim stosuje się do tzw. pośrednich naruszycieli, a zatem podmiotów, co do których stosunkowo powszechnie uważano, iż mogą jedynie odpowiadać za ułatwienie dokonanych przez tzw. użytkowników naruszeń (pomocnictwo) - powiedział dr Tomasz Targosz, reprezentant SFP-ZAPA w postępowaniu przeciwko operatorowi platformy Chomikuj.pl.