Tydzień z FIFA 13 - FIFA 13 Ultimate Team - co to jest?

Patryk Purczyński
2012/09/26 10:15
0
0

W trzecim dniu Tygodnia z grą FIFA 13 bierzemy pod lupę tryb FIFA Ultimate Team, który stał się hitem poprzedniej części serii i nic nie wskazuje na to, by w najnowszej odsłonie stracił na popularności.

W trzecim dniu Tygodnia z grą FIFA 13 bierzemy pod lupę tryb FIFA Ultimate Team, który stał się hitem poprzedniej części serii i nic nie wskazuje na to, by w najnowszej odsłonie stracił na popularności. Tydzień z FIFA 13 - FIFA 13 Ultimate Team - co to jest?

- Przez kilka ostatnich lat tryb FIFA Ultimate Team urósł do miana jednego z najpopularniejszych modułów w serii FIFA. Sądzę, że elementem, który tak mocno przemawia do graczy, jest ekonomia i możliwość uczestniczenia w aukcjach w świecie gry. Jest mnóstwo ludzi, którzy ekscytują się budowaniem zespołu i dobrze znają wartość poszczególnych graczy, dzięki czemu stają się wytrwanymi uczestnikami aukcji. To stało się bardzo popularne - tak tryb FIFA Ultimate Team zareklamował w wywiadzie udzielonym serwisowi NZGamer David Rutter, producent FIFY (więcej o nim samym możecie dowiedzieć się z artykułu przygotowanego na pierwszy dzień tygodnia z grą FIFA 13). Przedstawiciel EA Sports od razu zapowiedział również, że w najnowszej części czekają nas zmiany. - Chcieliśmy, by w FIFA 13 tryb ten stał się bardziej otwarty. Wprowadziliśmy więc coś na przełamanie lodów, czyli samouczek, który w formie wstępu pokazuje, jak budować zespół i korzystać z różnych opcji. Dla wytrawnych graczy dodaliśmy z kolei mnóstwo nowych funkcji. To będzie wspaniały rok dla FIFA Ultimate Team - dodał Rutter. I wygląda na to, że jego słowa znajdą pokrycie w rzeczywistości.

Tryb FIFA Ultimate Team jest zapewne doskonale znany fanom serii FIFA, dlatego tylko w telegraficznym skrócie wyjaśnijmy, że jest to moduł, w którym gracze kolekcjonują karty z piłkarzami (i nie tylko) i nimi handlują, budując coraz mocniejszy zespół. Każdy otrzymuje na początek zestaw zawodników, którym - łagodnie mówiąc - nieco brakuje do graczy z najwyższej półki, jednak dzięki zdobytym monetom (a można wejść w ich posiadanie na rozmaite sposoby) zaopatruje się w coraz to lepszych kopaczy. Ich umiejętności prezentuje potem na boisku, gdzie toczą się tradycyjne dla serii FIFA mecze piłki nożnej. Skompletowanie drużyny marzeń to proces niezwykle żmudny, a przy tym czasochłonny, ale najbardziej cierpliwi i wytrwali użytkownicy w końcu zostaną nagrodzeni. Niektórzy będą na to potrzebowali trochę mniej czasu, ponieważ EA Sports przygotowało dla powracających użytkowników FIFA Ultimate Team rozmaite nagrody w postaci dodatkowych "złotych paczek".

W trybie FUT znaleźć można trzy typy kart z piłkarzami: brązowe, srebrne i złote. Te pierwsze będą nam towarzyszyć na początku przygody z kolekcjonowaniem kart w FIFA 13 - to na nich znajdują się bowiem piłkarze wyraźnie odstający od światowego topu. Karty srebrne to zawodnicy wybijający się ponad przeciętność i da się wśród nich znaleźć specjalistów w swojej dziedzinie. Na kartach złotych umieszczeni zostali zaś gracze bardzo dobrzy i prawdziwi wirtuozi futbolu. Każda karta zawiera podstawowe informacje o danym piłkarzu, jak pozycja, na której gra, preferowana formacja, wiek, wzrost czy przynależność klubowa. Zawodnicy opisani są sześcioma cechami; w przypadku zawodników z pola są to: tempo, strzały, podania, drybling, defensywa i gra głową; bramkarze mają z kolei następujące współczynniki: parady, kontrola nad piłką, wykopy, refleks, szybkość i ustawianie się.

Na każdej pozycji kluczowe są inne umiejętności. Obrońcy muszą rzecz jasna dobrze grać w defensywie i nieźle główkować, zawodnikom ustawianym na skrzydłach przydaje się świetny drybling, piłkarze poruszający się w strefie środkowej powinni mieć opanowanie do perfekcji przede wszystkim podania, zaś napastnicy muszą świetnie strzelać. Tempo to zaś cecha przydatna każdemu zawodnikowi, niezależnie od zajmowanej na boisku pozycji. Zaglądając głębiej możemy się także dowiedzieć, którą nogą dany piłkarz lepiej gra, jak radzi sobie słabszą nogą, na ile angażuje się w grę w ataku i obronie, a także ile ma gwiazdek umiejętności (w skali 1-5) - im ich więcej, tym lepiej radzi sobie z wykonywaniem efektownych, a przy tym pożytecznych sztuczek. Pięciogwiazdkowy zawodnik to prawdziwy rarytas dla graczy, którzy lubią mijać rywala z fantazją. Oprócz samych umiejętności ważna jest także chemia. Co z tego, że umiejętności jedenastki piłkarzy pozwalają nadać danej drużynie pięć gwiazdek, skoro ich zgranie nie przekracza 50 proc.? Dobieranie odpowiednich dla danego zespołu, a nie po prostu najlepszych, zawodników to dodatkowe wyzwanie dla domorosłego menedżera.

Zespół można ulepszać bądź zdobywając nowe paczki z kartami, bądź uczestnicząc w aukcjach. Te pierwsze mogą stać się naszym łupem np. dzięki wykonaniu zadań dla menedżera. Większość z nich nie wymaga specjalnych umiejętności, a zaangażowania. Do tej grupy zaliczyć można chociażby zmianę strojów czy stadionu (ponieważ gramy wymyśloną ekipą, możemy sobie na to pozwolić), rozegranie meczu w turnieju, rzucenie wyzwania drużynie tygodnia, czy użycie opcji związanych z domem aukcyjnym. Przypomina to proste osiągnięcia zdobywane za zastosowanie rozmaitych opcji dostępnych w danej grze. Wiele emocji rodzą wspomniane już aukcje. To tam można okazyjnie kupić niezłego piłkarza, ale też dorobić się góry monet (waluta w świecie gry), sprzedając unikatową kartę. Licytacje sprawiają, że niekiedy kwoty płacone za danego zawodnika są wręcz astronomiczne.

GramTV przedstawia:

W FIFA 13 twórcy wprowadzają szereg nowości do trybu FIFA Ultimate Team. Zacząć wypada od wspomnianego już samouczka. Po opcjach dostępnych w tym module oprowadza nas wybrany gwiazdor futbolu (dostępni są Karim Benzema, Joe Hart, Lionel Messi, Claudio Marchisio i nasz krajan Jakub Błaszczykowski, nazywany dla ułatwienia Kuba). Największą nowością jest jednak wprowadzenie możliwości rozegrania sezonu (zarówno w trybie online, jak i z komputerowym przeciwnikiem). Na koniec każdej kampanii czeka nagroda, której wartość uzależniona jest od osiągniętych wyników. Drużyny podzielone są na pięć dywizji z systemem awansów i spadków. Drugą istotną zmianą jest przemodelowanie menu. Teraz poruszanie się po nim przychodzi nam łatwiej i przebiega płynniej, a sam wygląd jest znacznie bardziej schludny niż w przypadku ubiegłorocznej FIFY. Są też pomniejsze zmiany, które dotykają takich aspektów, jak morale czy sprawność fizyczna piłkarzy. Pojawiła się także drużyna tygodnia, którą można wyzwać na pojedynek i w przypadku odniesienia sukcesu otrzymać nagrodę.

Na czym FIFA Ultimate Team opiera swój sukces? Odpowiedzi można by zapewne znaleźć wiele, tu wskazane zostaną bodaj te najważniejsze. Po pierwsze, samo istnienie tryb ten zawdzięcza w zasadzie zmianom, jakie w koronnej serii EA Sports zaszły dwa lata temu, w FIFA 11. Wówczas po raz pierwszy miłośnikom wirtualnej piłki kopanej objawiła się funkcja Personality Plus, dzięki której każdy zawodnik ma własny styl gry, odzwierciedlający jego postawę na rzeczywistych boiskach. Wyraźnie zarysowały się także różnice w umiejętnościach poszczególnych piłkarzy. I choć po dokonanej przed dwoma laty rewolucji kurz powoli opada, w każdej kolejnej odsłonie da się wyczuć w tym względzie subtelne zmiany na lepsze. I właśnie z uwagi na te dostrzegalne gołym okiem różnice między poziomem zawodników użytkownicy z takim zamiłowaniem dążą do zdobycia kart z coraz lepszymi piłkarzami. Grając zespołem złożonym ze słabszych kopaczy będziemy mieli mniejsze szanse na pokonanie drużyny złożonej z najjaśniej świecących, a do tego tworzących zgra(b)ną konstelację gwiazd. Oczywiście umiejętności gracza nadal mają decydujące znaczenie, ale różnice objawiają się, gdy naprzeciw siebie staną użytkownicy o zbliżonych zdolnościach.

Drugim ważnym czynnikiem pracującym na sukces FIFA Ultimate Team jest mocno rozbudowany komponent społecznościowy. Takie podstawy, jak dodawanie ludzi do znajomych czy tablice wyników to dla EA Sports zdecydowanie za mało. FIFA 13 dzięki trybowi FUT żyć będzie 24 godziny na dobę, chociażby za sprawą domu aukcyjnego, gdzie gracze będą kupować, sprzedawać i wymieniać karty zawodników. Twórcy postanowili pójść więc za ciosem i maksymalnie ułatwić dostęp do tego modułu. Swoją drużynę można więc kompletować tak z poziomu przeglądarki (aplikacja WWW FUT 13), jak i przy użyciu iPhone'a (aplikacja EA SPORTS Football Club - EAS FC). Dzięki takiemu posunięciu gracze mając tylko dostęp do internetu nie przegapią żadnej ważnej aukcji, a w wolnej chwili pobawią się w ustalenie składu na najbliższy mecz. Szczegółowe informacje na temat obsługi FIFA Ultimate Team przez przeglądarkę i iPhone'a znaleźć można na stronie EA.

Trzecim, kto wie, czy nie najważniejszym, aspektem czyniącym z FIFA Ultimate Team tak znakomitą zabawę, jest element kolekcjonerski. Niejeden fan futbolu zbierał z pewnością karty z wizerunkami swoich idoli. Teraz pasję tę może przenieść na grunt wirtualny, uczestnicząc przy okazji w niezwykle licznej i aktywnej społeczności, a nawet wprowadzając posiadanych przez siebie piłkarzy na boisko, co niegdyś było możliwe jedynie w sferze wyobraźni. Do tego dochodzi element losowości - nigdy nie wiadomo, jaki zestaw otrzyma dany gracz w nowej paczce kart. Największe sławy futbolu będą z pewnością unikalne, a sumy, jakie trzeba będzie zapłacić za nie wirtualną gotówką na aukcjach, skakać będą pod sufit. Emocje i satysfakcja w zbieraniu monet i ulepszaniu swojego zespołu gwarantowana.

Tydzień z grą FIFA 13 jest wspólną akcja promocyjną firm gram.pl i Electronic Arts.

Komentarze
0



Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Napisz komentarz jako pierwszy!