Co oznacza tajemniczy skrót U.S. Navy SEALs? To United States Navy Sea, Air and Land, czyli w tłumaczeniu na język polski Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych Morze, Powietrze i Ląd. Jednostka ta istnieje od 25 maja 1961 roku i została założona na życzenie ówczesnego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Johna Fitzgeralda Kennedy'ego. Składa się ona z dziesięciu oddziałów, a każdy z nich stacjonuje w innej części świata, m.in. w Ameryce Południowej, Środkowej, Azji czy też w Arktyce. Początkowo U.S. Navy SEALs brała udział w operacjach wykonywanych podczas wojny w Wietnamie, ale później jednostka została zaangażowana w niemal każdą misję, która miała ogromne znaczenie dla Amerykanów. Jedną z nich jest zabójstwo Osamy Bin Ladena - to właśnie U.S. Navy SEALs odpowiada za przeprowadzenie Operacji Geronimo mającej na celu zlikwidowanie byłego przywódcy Al-Kaidy w Pakistanie.
SFOD-D
SFOD-D to skrót, który powie wiele jedynie osobom mającym na co dzień do czynienia z wojskiem lub interesującym się siłami specjalnymi. Organizacja ta znana jest znacznie lepiej pod nazwą Delta, a oficjalnie funkcjonuje jako, uwaga - wdech: 1st Special Forces Operational Detachment-Delta (Airborne), to jest Pierwszy Operacyjny Oddział Sił Specjalnych armii Stanów Zjednoczonych. SFOD-D zostało założone przez Charlesa Beckwitha w 1977 roku. Jednostka stacjonuje w Fort Bragg w Karolinie Północnej i pozostaje jedną z najbardziej tajemniczych organizacji tego typu - wiadomo na pewno, że żołnierze wchodzący w jej skład mają do dyspozycji najnowocześniejsze uzbrojenie i technologie, zapewniające znaczną przewagę nad wrogiem. Niejednokrotnie zdarza się, że popularna Delta posiada nawet prototypy, a część ekwipunku przygotowywana jest wyłącznie z myślą o tej jednej, konkretnej jednostce. To właśnie żołnierze SFOD-D w latach 2001-2004 zajmowali się poszukiwaniem Talibów i członków Al-Kaidy w Afganistanie. Delta w swojej kilkudziesięcioletniej historii może pochwalić się wieloma misjami zakończonymi powodzeniem, ale nie brakuje także porażek - SFOD-D w 1980 roku nie zdołało odbić zakładników w ambasadzie amerykańskiej w Teheranie.
OGA
Other Government Agency, w skrócie OGA, wyróżnia się na tle innych jednostek wojskowych opisanych w niniejszym artykule, ponieważ nie zajmuje się przeprowadzaniem tajemniczych operacji polegających na likwidowaniu terrorystów, odbijaniu zakładników czy też poszukiwaniu groźnych przestępców. OGA składa się bowiem z wielu agencji, które mają zupełnie inne zadanie - to oni odpowiadają za skład poszczególnych jednostek, przeprowadzając rekrutację żołnierzy.
SAS
Special Air Service, tj. popularny SAS, powstał 31 maja 1950 roku, a w późniejszym czasie stał się inspiracją dla wielu innych państw, zakładających swoje jednostki. SAS funkcjonował jednak już kilka lat wcześniej. W czasie II wojny światowej, od 1941 roku, brytyjscy żołnierze przeprowadzali ataki dywersyjne na tyłach wroga. Obecnie jednostka składa się ona z trzech oddziałów, takich jak: 22 Professional Regiment of the Special Air Service - główna formacja, czyli zawodowa jednostka wojskowa, która zajmuje się walką z terrorystami czy też ratowaniem ludzi. Z kolei 21 SAS (The Artists) i 23 SAS są formacjami Armii Terytorialnej, co oznacza, że znajdują się w niej ochotnicy, po których wojsko sięga w razie potrzeby, jeśli nie dysponuje odpowiednią liczbą żołnierzy. Osoby te naturalnie przechodzą odpowiednie szkolenie bojowe, ale czynią to w czasie wolnym od pracy. W ramach ciekawostki warto dodać, że SAS wymaga od swoich członków naprawdę sporo. Przykładowo podczas kwalifikacji do walki w zwarciu żołnierze ćwiczą w specjalnym budynku przy wykorzystaniu prawdziwych materiałów wybuchowych i amunicji.
JTF-2
Joint Task Force 2, bo tak brzmi pełna nazwa jednostki JTF-2, zostało powołane do życia 1 kwietnia 1993 roku. Tym razem mamy do czynienia kanadyjskimi siłami zbrojnymi. Głównym celem misji, jakie przeprowadza JTF-2, jest zwalczanie terroryzmu w rozmaitych zakątkach świata, m.in. w Iranie czy Haiti, ale nie tylko. Co ciekawe, w 2001 roku żołnierze Joint Task Force 2 potajemnie zostali wysłani do południowego Afganistanu, by tam zmagać się z terrorem. Potajemnie, gdyż informacja na temat powierzonego im zadania nie przedostała się wówczas do opinii publicznej, co pociągnęło za sobą spore konsekwencje. Kilka miesięcy później pojawiły się bowiem zdjęcia, na których członkowie Joint Task Force 2 doprowadzają schwytanych jeńców Amerykanom - wywołało to oburzenie w parlamencie, który nie miał pojęcia o tej akcji. Mimo to jednak misja ta trwa do dziś, a już wcześniej informowano, że JTF-2 radzi sobie bardzo dobrze z wypełnianiem obowiązków.
FSK
Forsvarets Spesialkommando, po angielsku Armed Forces Special Command, czyli siły zbroje do zadań specjalnych to istniejąca od 1982 roku jednostka norweskiego Ministerstwa Obrony, która zajmuje się walką z terrorystami oraz przeprowadzaniem operacji desantowych. Funkcjonuje ona zarówno w czasie pokoju, pomagając policjantom i innym organom ścigania w krajach sojuszniczych, ale jej członkowie swoje faktycznie umiejętności potwierdzają podczas wojny. Wówczas żołnierze odpowiadają za zlokalizowanie i zidentyfikowanie sił wroga, wywiad, a także zapewniają wsparcie podczas misji ratunkowych, w których biorą udział ważni członkowie sztabu, a także ochraniają pracowników i departamenty. Poza granicami Norwegii, siły zbroje FSK zostały zaangażowane m.in. podczas misji w Kosowie, wojny w Bośni oraz w Afganistanie.
SOG
Särskilda operationsgruppen to szwedzkie siły zbrojne, które pod tą nazwą egzystują zaledwie od 2011 roku, ale nie oznacza to, że jej członkowie nie brali jeszcze udziału w żadnych operacjach. SOG powstało bowiem z połączenia dwóch innych jednostek, a konkretnie Särskilda skyddsgruppen (SSG) i Särskilda inhämtningsgruppen (SIG), w skład których - według szacunków - wchodzi od 60 do 80 żołnierzy w wielu około 31 lat. Zwalczanie terroryzmu, zabezpieczanie VIP-ów, odbijanie zakładników czy też działania bezpośrednie i specjalne rozpoznania to zadania stawiane przez członkami SOG-u.
SASR
Opisując, rzecz jasna w ogromnym skrócie, profil działalności SAS wspomniałem, że była ona inspiracją dla innych jednostek. Jedną z nich jest właśnie SASR, czyli Special Air Service Regiment, australijski oddział do zadań specjalnych, który powstał w 1964 roku. Misje, w jakich biorą udział członkowie SASR, polegają na przykład na badaniu terenu wroga - kilkuosobowe patrole szczegółowo sprawdzają terytorium należące do nieprzyjaciela, a następnie szpiegują potencjalnego intruza, dostając się uprzednio na jego teren łodzią podwodną, skacząc z helikoptera bądź też tradycyjnie, przemierzając obszary lądowe. Poza tym SASR zajmuje się także, podobnie jak inne jednostki, zwalczaniem terroryzmu na świecie. Niezależnie od tego, jakie zadanie aktualnie wykonuje ta jednostka, raczej nie ma ona do czynienia bezpośrednio z siłami przeciwnika. Jeśli jednak już dojdzie do kontaktu, wówczas SASR wzywa wsparcie.
KSK
Kommando Spezialkräfte to Dowództwo Wojsk Specjalnych utworzone w 1996 roku, w skład którego wchodzi 1110 żołnierzy (od 200 do 300 bierze udział w operacjach bojowych). KSK należy do elity niemieckiej Bundeswehry, a ta z kolei jest częścią Dywizji Operacji Specjalnych (Division Spezielle Operationen). Co ważne, KSK także inspiruje się działalnością SAS oraz Armii Stanów Zjednoczonych Special Forces (Zielone Berety), więc bierze udział w misjach polegających na walce z terroryzmem, ale - w odróżnieniu od reszty - przede wszystkim dba o porządek na Bałkanach i Bliskim Wschodzie. Prócz tego zakres obowiązków KSK obejmuje odbijanie zakładników, przeprowadzanie operacji wywiadowczych i powietrznych, a także niekonwencjonalne działania wojenne.
UDT
Czym jest tajemnicze UDT? Po pierwsze to koreańska jednostka komandosów morskich uformowana w 1955 roku. Po drugie jej pełna nazwa brzmi Naval Special Warfare Brigade, czyli - wreszcie po trzecie - po polsku Brygada Walki Specjalnej Marynarki Wojennej Republiki Korei. Warto podkreślić, że UDT ściśle współpracuje z Navy SEALs - amerykańska jednostka pomogła powołać do życia koreańskie siły zbrojne, między innymi oferując zaplecze finansowe, a członkowie obu organizacji rokrocznie przeprowadzają wspólne szkolenia. Bezsprzecznie największym sukcesem osiągniętym przez żołnierzy UDT jest Operacja Świt w Zatoce Adeńskiej ze stycznia ubiegłego roku, gdzie somalijscy piracki uprowadzili południowokoreański chemikaliowiec, jednakże zakładników udało się odbić z rąk porywaczy.
Grupa Alfa
Ostatnią jednostką dostępna w trybie multiplayer Medal of Honor: Warfighter jest rosyjska Grupa Alfa, która istnieje od 1974 roku i obecnie posiada około 1000 żołnierzy w swoich szeregach. Zajmuje się ona - podobnie jak większość poprzedników - przeprowadzaniem operacji mających na celu walkę z terroryzmem, a oprócz tego odbija zakładników z rąk porywaczy. Należy wiedzieć, że mamy tutaj do czynienia z siłami specjalnymi pracującymi pod kontrolą Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, czyli FSB, którą można określić jako następcę KGB. Jedna z ważniejszych misji, jakie przeprowadziła jednostka, miała miejsce pod koniec 1979 roku, kiedy to dom Hafizullaha Amina (prezydenta Demokratycznej Republiki Afganistanu) w Tajbeg Palace został znienacka zaatakowany przez sowieckie wojska. Mężczyzna zginął prawdopodobnie z rąk Grupy Alfa (choć nie jest to potwierdzone, bo nie potrafili się oni odróżnić od wroga od sojusznika ze względu na zastosowany kamuflaż) wraz ze swoim pięcioletnim synem, który słysząc strzały podbiegł do niego z płaczem chwilę wcześniej...
Kup Medal of Honor: Warfighter w sklepie gram.pl
Tydzień z Medal of Honor: Warfighter jest akcją promocyjną firm Electronic Arts Polska i gram.pl.