FIFA Manager 08 - rzut okiem

Siwy
2007/11/16 20:36

Manager z silnym elementem ekonomii

Manager z silnym elementem ekonomii

Manager z silnym elementem ekonomii, FIFA Manager 08 - rzut okiem

Gry w których grający wciela się w rolę menedżera piłkarskiego mają kilka wspólnych cech. Pierwszą z nich jest to, iż są one bezwzględnym złodziejem czasu. Trener w kapciach myśli sobie, że jeszcze tylko jeden mecz i już się bierze za odrabianie lekcji, czy też już wkrótce poświęci uwagę swej rodzinie - ale że sytuacja w tabeli ciekawa, to może jeszcze jeden albo dwa i... kończy się na kacu moralnym w późnych godzinach wieczornych bądź wręcz rannych. Innym wspólnym wyróżnikiem gatunku jest raczej siermiężna grafika, przypominająca bardziej arkusz kalkulacyjny niż widoki zapewniane przez tytuły z górnej półki technologicznej.

Ten typ gier od dawien dawna zdominowany jest przez dzieło Sports Interactive, aktualnie sprzedawane jako Football Manager, a wcześniej znane pod nazwą Championship Manager. Różnica między tą serią, a próbującymi ją dogonić konkurentami jest tak duża, że opisywanie innych piłkarskich menedżerów jest rolą niebywale niewdzięczną, gdyż nawet jako pozycje całkiem dobre nie mogą one być oceniane tak wysoko, jak zasługiwały by na to w przypadku nieobecności na sklepowych półkach niekwestionowanego lidera. Cóż, niemniej próbować należy. Tym razem postaramy się zaprezentować FIFA Manager 08, grę wydaną przez EA Sports.

Biznes się kręci

FIFA Manager 08, w dużym skrócie mówiąc, polega na byciu trenerem. W skrócie, gdyż możliwości gry są dużo większe niż trenowanie i selekcjonowanie zawodników wraz ze związanymi z tym czynnościami. Na początek należy wybrać drużynę, którą gracz będzie kierował. Dostępnych jest mnóstwo zespołów, jednak na pewno nie tak wiele jak w Football Manager. Początkowy wybór jest o tyle ważny, że od niego będzie zależał los drużyny, w najgorszym wypadku aż do momentu... zwolnienia z pracy za słabe wyniki. Przed rozpoczęciem regularnych rozgrywek bezwzględnie należy zapoznać się z możliwościami klubu, a w szczególności ze składem i finansami. Są to dwa najważniejsze czynniki mogące pomóc w osiągnięciu sukcesu - niezależnie od tego co się za niego uważa. Spełnianie oczekiwań włodarzy klubu oraz rzeszy wiernych kibiców są jednym z podstawowych obowiązków menedżera.

Przed rozpoczęciem sezonu mają miejsce negocjacje dotyczące budżetu. Aby zapewnić sobie ciepłą i w miarę bezpieczną posadkę nie należy wyznaczać sobie zbyt wysoko poprzeczki, jednakże niższe cele łączą się z mniejszym budżetem, a to z kolei nie będzie wyglądało zachęcająco dla potencjalnych sponsorów. Jak to bywa z pieniędzmi, trzeba znaleźć złoty środek, który zapewniając możliwość lukratywnych transferów w przyszłości nie zirytuje zarządu klubu. Oprócz początkowych ustaleń istnieje kilka innych sposobów na zarobienie kasy. Bezwzględnie należy się zatroszczyć o korzystne kontrakty sponsorskie. Najważniejszy jest oczywiście sponsor główny klubu. W edycji 08 wprowadzono nowość w postaci możliwości podpisywania umów ze sponsorami pobocznymi. Ten dodatkowy dochód jest niestety mocno ograniczony, gdyż nie można mieć podpisanych z nimi więcej niż trzy umowy jednocześnie.

Ponadto klub żyje ze sprzedaży klubowych pamiątek. Można regulować ilość przechowywanych zapasów danego rodzaju gadżetu i zdecydować się na handlowanie rzeczami droższymi kosztem rezygnacji z tych których trzeba sprzedać więcej. Kolejne zagadnienia pasujące bardziej do dziedziny gier ekonomicznych niż menedżerskich, to możliwości ustalania cen biletów oraz sprzedaż praw do nazwy stadionu. Jakby tego było mało można kupować dodatkowe grunty, rozbudowywać budynki klubowe, zamykać je, a nawet wyburzać. Przykładowo gdy zauważysz, że popularność drużyny sięga zenitu, to właściwą decyzją było by postawienie nowego magazynu handlowego.

Jeżeli chcesz mieć naprawdę nowoczesną bazę, to możesz wybudować jeszcze centrum klubowe, centrum medialne, boiska treningowe, instytut badawczy, dział juniorski, dział medyczny, a nawet wesołe miasteczko. Dodatkowo warto jeszcze upiększyć otoczenie i poprawić infrastrukturę. Ponadto dostajemy możliwość zbudowania stadionu, uprzednio go projektując. Jako nowość wprowadzono możliwość zakładania obozów dla juniorów w innych krajach niż macierzyste państwo klubu. Jak widać, FIFA Manager 08 ma nad wyraz rozwiniętą część ekonomiczno-strukturalną. Czas napisać coś o głównej aktywności menedżera piłkarskiego. Meksykańska fala

W piłce nożnej najważniejsze - jak i zresztą najfajniejsze - jest to, co dzieje się na boisku. W odróżnieniu od serii Football Manager, FIFA Manager 08 dysponuje trójwymiarowym silnikiem. Przebieg spotkania można oglądać na cztery sposoby. Tryb 3D umożliwia podgląd całego meczu wraz z możliwością dokładnego śledzenia poczynań futbolistów, a także zmianami kąta ustawienia kamery. W trybie tekstowym najważniejsze wydarzenia na boisku wyświetlane są za pomocą krótkich wiadomości. Pozostałe sposoby to teletekst oraz natychmiastowe wyświetlanie wyników. Dwa pierwsze tryby pozwalają na pauzę w dowolnej chwili spotkania celem wprowadzenia zmian w składzie drużyny lub jej taktyce.

Aby osiągać satysfakcjonujące wyniki należy rozważnie zarządzać drużyną. Podstawą utrzymania dobrej formy piłkarzy są odpowiednio dobrane treningi. Jednakże nawet najcięższa harówka nic nie da, jeżeli zawodnicy będą mieli niskie morale lub drużyna będzie niezgrana. W FIFA Manager 08 trener ma dość pokaźny wachlarz rozwiązań pozwalających członkom zespołu poczuć się lepiej. Tężyznę fizyczną oraz bezstresowe sprawdzenie się na boisku zagwarantują mecze towarzyskie, turnieje i turnieje halowe. Od czasu do czasu można też rozegrać spotkanie z okazji jakiegoś jubileuszu. Atmosfera w drużynie ulegnie poprawie na skutek nadzwyczajnych spotkań z zawodnikami (reprymenda słowna), wyjście wieczorem do restauracji lub zorganizowanie rautu dla zawodników, przyjęcia świątecznego albo urodzinowego tudzież wycieczki do parku rozrywki (któż nie lubi imprez). Nowością jest wprowadzenie instytucji corocznej otwartej dyskusji z zawodnikami. Podczas takiego spotkania można nasłuchać się rozlicznych utyskiwań oraz uwag dotyczących sytuacji w klubie i drużynie, co nierzadko pomaga w wyciągnięciu trafnych wniosków na przyszłość.

GramTV przedstawia:

FIFA Manager 08 pozwala na naprawdę szeroki zakres zachowań. Gra wygląda nienajgorzej, lecz ceną za możliwość oglądania spotkań w trybie trójwymiarowym jest gigantyczna - jak na menedżera - zajmowana przestrzeń na dysku. Gra potrzebuje jej aż 3,5 gigabajta.

Komentarze
20
Usunięty
Usunięty
22/11/2007 14:55

mnie tam managery nigdy nieprzyciągały na dłuzej do kompaxP oprócz(proszę sie nie śmiać)................................................LIGI POLSKIEJ MANAGERxD

Usunięty
Usunięty
19/11/2007 21:26

Ładnie to wygląda, tryb 3D też prezentuje się nieźle, ale grając w tę grę ma się wrażenie, że to taki menadżer dla nastolatków (nie obrażając nastolatków). Po prostu FM jest bardziej realistyczny, nie tak "cukierkowy", jest też znacznie trudniejszy. W Football Managerze trzeba sporo myśleć, analizować, kalkulować, śledzić ciągle statystyki. Po prostu FM wymaga więcej wysiłku intelektulnego. Fifa Manager to pozycja raczej dla początkujących, niedoświadczonych graczy. Starzy wyjadacze na pewno się tym tytułem nie zainteresują. Co nie znaczy, że jest to zła gra.

Usunięty
Usunięty
19/11/2007 08:42

ja wolę realizm i większe możliwości więc wybieram fma....




Trwa Wczytywanie