To największy błąd Power Rangers. Twórca serialu przyznaje, że dzisiaj tak stereotypowy casting by nie przeszedł

Radosław Krajewski
2025/04/08 12:10
1
0

Błąd naprawiono w kolejnych sezonach, ale nawet aktorzy byli tym zniesmaczeni.

Hollywood Demons to najnowszy serial dokumentalny, który zadebiutował pod koniec marca. Produkcja ujawnia szokujące kulisy nad niektórymi głośnymi tytułami, w tym Power Rangers. W poprzednim odcinku ujawniono, że praca nad serialem była wyczerpująca i podczas kręcenia pilotażowego odcinka doszło do zasłabnięcia jednego z członków obsady, a mimo to twórcy dalej chcieli kręcić scenę. Dopiero interwencja pozostałych aktorów, w tym głównych gwiazd widowiska, skłoniła ekipę do przerwania zdjęć i wezwania karetki. Teraz pojawiły się kolejne rewelacje dotyczące pierwszego sezonu Power Rangers, o którym opowiedział Tony Oliver, główny scenarzysta serialu. W wywiadzie, który trafił do Hollywood Demons, powiedział wprost, że zatrudnienie czarnoskórego aktora do roli Czarnego Wojownika i azjatyckiej aktorki jako Żółtej Wojowniczki było jednym z największych błędów Power Rangers.

Power Rangers

Power Rangers – scenarzysta ujawnił stereotypowe podejście do postaci w oryginalnym serialu

W tamtych czasach nikt z ekipy nie zwrócił uwagi na stereotypowe podejście do castingu. Oliver wyznał, że nikt nie myślał w takich kategoriach, dlatego również w drugim sezonie ci sami aktorzy wcielili się w główne postacie. Dopiero jeden z asystentów scenarzysty uświadomił go, że „nie jest to właściwe”.

Nikt z nas nie myślał o stereotypach. Dlatego serial trafił na antenę i przez dwa sezony emitowaliśmy go z Czarnym Wojownikiem, który był czarnoskóry, i Żółtą Wojowniczką, która była Azjatką. To był błąd. Uświadomił mi to dopiero mój asystent podczas jednego ze spotkań.

Serial miał premierę w sierpniu 1993 roku na kanale Fox Kids. Walter Emanuel Jones wcielił się w Zacka Taylora, pierwszego Czarnego Wojownika, którego Oliver opisał jako „pewnego siebie, z charakterystycznym luzem”. Thuy Trang zagrała Trini Kwan, Żółtą Wojowniczkę, określaną jako „spokojną i moralny kompas drużyny”.

Co ciekawe, Trang nie była pierwotnie obsadzona w tej roli. Aktorka zastąpiła Audri Dubois, która odeszła ze względu na spór dotyczący wynagrodzenia jeszcze przed emisją pilotażowego odcinka.

W dokumencie pokazano zakulisowe nagrania z kamery 8mm, które potwierdzają, że obsada doskonale zdawała sobie sprawę z kontrowersji wokół obsady, a nawet żartowała z tego na planie. W jednym z ujęć Walter Jones mówi prosto do kamery:

Mam na imię Walter Jones, gram Zacka. Jestem czarny i gram Czarnego Wojownika. Przypadek?

GramTV przedstawia:

Choć Power Rangers szybko zdobyli popularność, kluczowi członkowie obsady – Jones, Trang oraz Austin St. John (Czerwony Wojownik) – odeszli w trakcie drugiego sezonu po sporach dotyczących wynagrodzenia. W ich miejsce pojawili się m.in. Johnny Yong Bosch (aktor koreańsko-amerykański) oraz Karan Ashley (czarnoskóra aktorka), co całkowicie zmieniło etniczny układ zespołu.

W archiwalnym wywiadzie z 2013 roku, współtwórca serialu Shuki Levi podkreślał, że kontrowersyjne decyzje obsadowe „nie były celowe”:

Wtedy byliśmy nowi w USA. Dorastaliśmy w Izraelu, gdzie kolor skóry nie był tematem codziennej rozmowy. Nie postrzegaliśmy tego w tych kategoriach.

Amy Jo Johnson, czyli pierwsza Różowa Wojowniczka (Kimberly Hart), wspominała z kolei:

Walter zawsze żartował z tego w dobrym tonie. Jeśli to naprawdę było przypadkowe – to zabawne. Ale serio? Dziś nikt by na to nie pozwolił.

Tego problemu raczej nie będzie miała nowa wersja Power Rangers, która powstaje dla Disney+. Projekt znajduje się we wczesnej fazie produkcji i obecnie nieznane są nazwiska aktorów, którzy wcielą się w główne role. Premiery serialu możemy spodziewać się najwcześniej w przyszłym roku.

Komentarze
1
Fun_g_1_2_3
Gramowicz
08/04/2025 15:13

Czarny był czarnoskóry.

Żółty był żółtoskóry.

Biały był białoskóry.

Czy w przypadku czerwonego można mówić o rasizmie?