Jeśli wcześniej nie słyszeliście o FIFA World to z pewnością zastanawiacie się, jaki w tym momencie jest sens kupowania FIFA 14 i następnych części. Odpowiedź jest bardzo prosta - FIFA World to nie FIFA 14, to też nie FIFA 14, ani FIFA 13 czy FIFA 12. Grze najbliżej do okrojonej wersji tego, co EA Sports zaproponowało nam w FIFA 11. Okrojonej pod wieloma względami - po pierwsze: mamy tu mniej trybów zabawy, po drugie: nie doświadczymy tu nowoczesnego silnika odpowiedzialnego za kolizję zderzeń, po trzecie: brakuje też funkcji obrony taktycznej. I w końcu, po czwarte: gra jest znacznie uboższa graficznie od "czternastki" i kilku wcześniejszych gier z serii. Mimo wszystko w FIFA World można się naprawdę wciągnąć i dobrze się bawić przez długie godziny.
FIFA World to przede wszystkim FIFA Ultimate Team, czy to w trybie dla jednego, czy też wielu graczy. Kolekcjonujemy karty z piłkarzami, ustalamy skład zespołu i stajemy do walki o kolejne wygrane, pojedynkując się ze sztuczną inteligencją bądź prawdziwym przeciwnikiem za pośrednictwem sieci. Osoby, które spędziły z tą opcją zabawy wiele czasu w pełnoprawnych odsłonach serii FIFA, poczują się tu jak w domu. Sukcesywnie otrzymujemy nowe karty w nagrodę, możemy je sprzedawać czy wystawiać na aukcję. Oczywiście wszystko można zdobyć podczas rozgrywki, ale nic nie staje na przeszkodzie, by sięgnąć do portfela i zdecydować się na zakup kolejnych zawodników za prawdziwe pieniądze. Nasze zadanie nie polega jednak na zakupieniu najlepszych piłkarzy, którzy stworzą zespół indywidualistów - musimy ich odpowiednio trenować i dbać o dobrą współpracę pomiędzy członkami naszego zespołu. Gdy nie uda nam się osiągnąć tak ważnego celu, nawet obecność Messiego w składzie nam nie pomoże.
FIFA Ultimate Team to oczywiście fikcyjne nazwy drużyn, w których grają autentyczni zawodnicy. Komu to przeszkadza, może sięgnąć po tryb Prawdziwe Zespoły. Tutaj zagra swoimi ulubionymi klubami przeciwko innym fanom piłki nożnej z całego świata. Podobnie, jak w Sezonach Pojedynków z FIFA 14, będziemy mieli określoną liczbę meczów do rozegrania w sezonie i możliwość pożegnania się z obecną ligą, utrzymania, wygrania oraz awansu na kolejny poziom. Warto w tym miejscu dodać, że w Prawdziwych Zespołach oraz Ultimate Team nietrudno o przeciwnika - niezależnie od pory dnia zawsze jest z kim zagrać, co powinno cieszyć oczywiście przede wszystkim Electronic Arts, bo ich gra cieszy się sporym zainteresowaniem oraz nas, graczy, bo nie ma nic gorszego niż dobra produkcja z pustymi serwerami.
Nie tak dawno do FIFA World dołaczyły również Wyzwania. Budzą one słuszne skojarzenia z EA Sports Football Club, gdzie również mieliśmy okazję sprawdzić się w rozmaitych sytuacjach. Musimy się na przykład postarać, by odwrócić losy meczu, strzelić gola określonym piłkarzem, zdobyć wskazaną liczbę bramek, uzyskać przewagę w ciągu pierwszych pięciu minut spotkania czy też strzelić z naprawdę bardzo dalekiej odległości (np. 36 metrów). Wyzwania są zatem różne - niektóre z nich wymagają niesamowitej wprawy, nagrody za inne zdobędziemy po prostu dużo grając. Należy zaznaczyć, że część Wyzwań dostępna jest jedynie w trybie dla jednego gracza, a są i takie, które przygotowano wyłącznie z myślą o zabawie wieloosobowej.
FIFA World oferuje trzy sposoby sterowania. Możemy zdecydować się na korzystanie z myszy i klawiatury, samej klawiatury lub też podłączyć gamepada. Testowałem grę na kontrolerze do Xboksa 360, który sprawował się naprawdę świetnie, ale próbowałem także użyć tańszego urządzenia, które niestety nie działało prawidłowo. Trzeba pamiętać, że granie na klawiaturze jest nieco trudniejsze, bowiem ruchy postaci są bardzo ograniczone, podczas gdy na padzie dysponujemy gałkami analogowymi, pozwalającymi poruszać zawodnikiem w dowolnym kierunku. Oczywiście mimo wszystko zachęcam do próbowania tak, by każdy znalazł kontroler, który mu najbardziej odpowiada.
A co z samą rozgrywką? FIFA World, jak już wspomniałem, to coś w rodzaju FIFA 11. Nie liczcie zatem na zbyt wiele, ale jeśli zagrywaliście się w edycję wydaną jesienią 2010 roku, to w mig przypomnicie sobie tamtą część. Zawodnicy nie poruszają się tak realistycznie, jak w FIFA 14, próbują odbierać piłkę na chybił trafił, przewracają się w przekomiczny sposób, a ich modele nie prezentują się zbyt szczegółowo, podobnie zresztą jak stadiony, na których rozgrywamy kolejne spotkania. Niemniej sam gameplay naprawdę wciąga, akcje przeprowadzane są w szybkim tempie, sędzia korzysta z gwizdka sporadycznie i zazwyczaj stosuje przywilej korzyści, więc zabawa przebiega bardzo płynnie. Sprawia to, że frajda z rozgrywania kolejnych spotkań jest naprawdę ogromna. Istotne znaczenie ma również to, o czym już wspomniałem - że nigdy nie musiałem czekać na przeciwnika, zawsze znalazł się ktoś chętny do gry.
FIFA World broni się również niskimi wymaganiami sprzętowymi. Electronic Arts nie starało się ich na siłę podwyższyć, by gra sprawiała wrażenie nowszej - produkcja śmiga na naprawdę słabym komputerze, który ma problemy z uruchamianiem niektórych nowoczesnych przygodówek, więc mogą po nią sięgnąć także właściciele laptopów. Ci jednak muszą pamiętać, że jeśli chcą korzystać ze wszystkich funkcjonalności recenzowanego tytułu, powinni wyposażyć się w szybkie połączenie z internetem. Oczywiście niskie wymagania sprzętowe mają przełożenie na jakość grafiki - ta nie jest zbyt dobra, ale wystarczająca, by czerpać radość z zabawy. Większość gwiazd światowego formatu przypomina swoich odpowiedników z prawdziwych boisk. I, co ważniejsze, EA Sports zadbało o aktualne składy poszczególnych zespołów.
Szkoda tylko, że nie zadbało o aktualizację komentarza, który dostępny jest w polskiej wersji językowej. Ponownie mamy okazję słuchać wypowiedzi duetu Szpakowski - Szaranowicz znanego z TVP. Wypowiadane przez panów kwestie często nijak mają się do tego, co widać na ekranie. Poza tym w meczach Realu Madryt wymieniają najlepszych zawodników drużyny, wśród których znajduje się Kaka. Problem w tym, że Brazylijczyk jest teraz piłkarzem AC Milan. To tylko przykładowa wpadka, bo tych jest znacznie więcej. Nie brakuje jednak kultowych już kwestii, w tym chociażby słynnej "masakracji".
Podsumowując, FIFA World jako gra free-to-play sprawdza się naprawdę dobrze i ma przed sobą długą przyszłość. Gra się w nią wyjątkowo przyjemnie (tak samo, jak w FIFA 11, w którą dziś jeszcze gra sporo osób), ale trzeba przymknąć oko na fakt, że bezpłatnie nie otrzymamy najnowszych rozwiązań w mechanice rozgrywki i wszystkich trybów zabawy. Jeśli jednak nie czujecie potrzeby wydawać co roku pieniędzy na pełnoprawną część serii wyposażoną w najnowsze rozwiązania, to śmiało możecie sięgnąć po FIFA World i bawić się w trybie Ultimate Team, Prawdziwych Zespołach bądź też spróbować swoich sił w wyzwaniach.