The Bureau: XCOM Declassified
O grze
The Bureau: XCOM Declassified to trzecioosobowa, taktyczna gra akcji osadzona w uniwersum znanym z serii gier strategicznych XCOM. Pierwotnie produkcja ta miała ukazać się pod nazwą XCOM i być pierwszoosobową strzelaniną, ale w trakcie jej powstawania twórcy zmienili koncepcję i zorganizowali ponowną zapowiedź swojego dzieła, które otrzymało nowy tytuł.
Fabuła w grze The Bureau: XCOM Declassified przedstawia wydarzenia rozgrywające się w 1962 roku, kiedy to agent do zadań specjalnych, William Carter, wraz z poddanymi mu jednostkami, ma za zadanie rozprawić się z siłami wroga i poznać początki organizacji XCOM. Twórcy zaimplementowali rozbudowaną kampanię dla pojedynczego gracza, skupiając się na opowiedzeniu interesującej historii – tryb rozgrywki wieloosobowej został całkowicie pomięty.
Seria incydentów, za które prawdopodobnie odpowiada ZSRR, może doprowadzić do wybuchu wojny nuklearnej w Stanach Zjednoczonych. Celem misji jest zlikwidowanie dowodów na istnienie pozaziemskiej cywilizacji i zadbanie o to, by informacje na obcych nie przedostały się do opinii publicznej. W międzyczasie próbujemy jeszcze okiełznać technologię należącą do kosmitów i użyć jej w walce z nieprzyjaciółmi.
The Bureau: XCOM Declassified adresowane jest zarówno do mniej wprawionych graczy, jak i użytkowników liczących na to, że rozgrywka będzie stanowić dla nich nie lada wyzwanie. Bardziej wymagające osoby mogą skorzystać z trybu, w którym śmierć postaci jest nieodwracalna – gracze nie tylko na tym poziomie trudności, ale i na niższych, muszą opracowywać skuteczną taktykę, chcąc pokonać oponentów.
Pomiędzy kolejnymi zadaniami przenosimy się do bazy organizacji XCOM, gdzie zapoznajemy się z kolejnymi wydarzeniami fabularnymi, rozpoznajemy technologię obcych oraz przeglądamy mapę Stanów Zjednoczonych wybierając następną misję. Starcia z przeciwnikami toczą się w czasie rzeczywistym – podczas walki sterujemy bezpośrednio jedynie głównym protagonistą, a pozostałym członkom ekipy wydajemy rozmaite polecenia (przemieszczanie się, korzystanie z osłon, flankowanie, itp.). Musimy jednak monitorować cały czas ich pasek zdrowia i – w razie potrzeby – reanimować ich.